34 Falastin talabalari Britaniyada ta’lim olmoqda
34 nafar Falastin talabasi Buyuk Britaniya universitetlarida o‘qish imkoniga ega bo‘lib, G‘azodan evakuatsiya qilindi va ta’lim olish uchun mamlakatga yetib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisa urush boshidan beri talabalarga o‘qish uchun G‘azodan chiqishda ko‘rsatilgan ilk yordamdir. Talabalar avval Iordaniyaga olib borilib, vizalar tekshiruvidan o‘tgan.
Hozir ular Londonda, Edinburg va Manchester universitetlarida ro‘yxatdan o‘tmoqda. Ayrim talabalar mamlakatga kelganidan so‘ng bir necha soat ichida darslarni boshladi.
Ularning barchasi to‘liq moliyalashtirilgan stipendiyalar bilan ta’minlandi va hukumat tomonidan zarur yordam ko‘rsatildi. Bu talabalar urush va qiyinchiliklarga qaramay, ta’lim olish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.
Ularning kelishi G‘azodan jiddiy kasallikka chalingan bolalarni Britaniyaga olib kelishdan keyin amalga oshdi. Bu esa ularga yangi hayot boshlash imkonini beradi va kelajakda bilim olishda yordam beradi.
Shunday qilib, ushbu evakuatsiya talabalarning ta’lim olish huquqini himoya qilish va ularni qo‘llab-quvvatlashda muhim qadam bo‘ldi.

34 студента из Палестины обучаются в Великобритании
34 студента из Палестины получили возможность учиться в университетах Великобритании, были эвакуированы из Газы и прибыли в страну для получения образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это первая помощь, оказанная студентам с начала войны при выходе из Газы для учебы. Студентов сначала доставили в Иорданию, где они прошли проверку виз.
Сейчас они регистрируются в университетах Лондона, Эдинбурга и Манчестера. Некоторые студенты начали занятия в течение нескольких часов после прибытия в страну.
Все они обеспечены полностью финансируемыми стипендиями и получили необходимую помощь от правительства. Эти студенты, несмотря на войну и трудности, получили возможность продолжить образование.
Их приезд состоялся после того, как из Газы были доставлены дети с серьезными заболеваниями в Великобританию. Это дает им возможность начать новую жизнь и поможет в дальнейшем обучении.
Таким образом, эта эвакуация стала важным шагом в защите права студентов на образование и поддержке их.