Nepal, Indoneziya va Filippinda yoshlar namoyishi kuchaydi
Nepal, Indoneziya va Filippinda so‘nggi oylarda Z avlodi vakillari korrupsiyaga qarshi keng ko‘lamli namoyishlar o‘tkazmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Katmanduda yuzlab yoshlar parlament binosi oldida yig‘ilib, siyosiy rahbarlar va ularning farzandlarining mol-mulklarini tanqid qildi. Bu namoyishlar natijasida ba’zi vazirliklar yopildi va bosh vazir iste’fo berdi.
Indoneziya hamda Filippinda yoshlar hukumatning moliyaviy imtiyozlari va ijtimoiy adolatsizliklarga qarshi ommaviy chiqishlar uyushtirdi. Ular ijtimoiy tarmoqlar va mobil ilovalar yordamida tezkor namoyishlarni tashkil qildi.
Biroq, ayrim namoyishlar zo‘ravonlikka aylanishi oqibatida Nepalda yetmish, Indoneziyada o‘n kishi halok bo‘ldi, binolar va biznes obyektlariga zarar yetdi. Hukumatlar namoyishlarni qoraladi, ammo ayrim talablarni qisman qabul qilishga majbur bo‘ldi.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, onlayn tashabbuslar uzoq muddatli ijtimoiy o‘zgarishlarni ta’minlay olmaydi. Yoshlar esa oldingi xatolardan saboq olib, tizimli va demokratik yo‘l bilan harakat qilishga harakat qilmoqda.

Непал, Индонезия и Филиппинах усилились молодежные протесты
В Непале, Индонезии и на Филиппинах в последние месяцы представители поколения Z проводят масштабные протесты против коррупции. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Катманду сотни молодых людей собрались перед зданием парламента, критикуя политических лидеров и имущество их детей. В результате этих протестов некоторые министерства были закрыты, а премьер-министр подал в отставку.
В Индонезии и на Филиппинах молодежь организовала массовые выступления против финансовых привилегий правительства и социальной несправедливости. Они быстро организовывали акции протеста с помощью социальных сетей и мобильных приложений.
Однако некоторые протесты переросли в насилие: в Непале погибло семьдесят человек, в Индонезии — десять, были повреждены здания и бизнес-объекты. Правительства осудили протесты, но были вынуждены частично удовлетворить некоторые требования.
Эксперты отмечают, что онлайн-инициативы не могут обеспечить долгосрочные социальные изменения. Молодежь же, извлекая уроки из прошлых ошибок, старается действовать системно и демократично.