AQSH vizasi to‘lovi 1-oktyabrdan oshiriladi
1-oktyabrdan boshlab Amerika Qo‘shma Shtatlari vizasi uchun yangi to‘lov tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Immigratsion bo‘lmagan vizalar, ya’ni o‘qish, ishlash yoki sayyohat maqsadida AQSHga borayotgan chet elliklar uchun to‘lov 185 dollardan 435 dollarga oshiriladi. Bu o‘zgarish “Viza yaxlitligi to‘lovi” nomli yangi yig‘imning kiritilishi bilan bog‘liqdir.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu yangi yig‘imning asosiy maqsadi noqonuniy migratsiyaga qarshi samarali kurash olib borish, viza tizimini zamonaviylashtirish hamda migratsiya qonunchiligini buzgan shaxslardan kelib chiqadigan xarajatlarni qoplashdir. Shuningdek, 250 dollardan boshlanuvchi minimal yig‘im 185 dollarlik konsullik to‘loviga qo‘shiladi.
Mutaxassislar kelajakda bu to‘lov miqdori yana oshirilishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Qoidaga muvofiq, vizani qonuniy ravishda olgan xorijiy fuqarolar AQSH safaridan qaytgach, ushbu to‘lovni qaytarib olish huquqiga ega bo‘ladi.
Biroq, Rossiya fuqarolari uchun mablag‘ rublda qaytarilishi sababli valyuta kursining o‘zgarishi moliyaviy xavflarga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirishlar mavjud. Shu bilan birga, yangi to‘lov tizimi immigratsiya jarayonlaridagi qoidalarni yanada qat’iylashtirish va moliyaviy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim choradir.
Ushbu o‘zgarishlar Amerika vizasi olish jarayonini yanada adolatli va samarali qilishga xizmat qiladi.

Плата за визу США будет увеличена с 1 октября
С 1 октября вводится новый порядок оплаты за визу Соединённых Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Плата за неиммиграционные визы, то есть для иностранных граждан, направляющихся в США с целью учёбы, работы или туризма, увеличится с 185 до 435 долларов. Это связано с введением нового сбора под названием «Плата за целостность визы».
Согласно официальным данным, основная цель этого нового сбора — эффективная борьба с незаконной миграцией, модернизация визовой системы и покрытие расходов, связанных с лицами, нарушающими миграционное законодательство. Кроме того, минимальный сбор в размере от 250 долларов будет добавлен к консульскому сбору в 185 долларов.
Эксперты отмечают, что в будущем сумма этого сбора может быть увеличена. Согласно правилам, иностранные граждане, получившие визу законным образом, имеют право на возврат этой платы после возвращения из поездки в США.
Однако для граждан России возврат средств будет осуществляться в рублях, что может привести к финансовым рискам из-за колебаний валютного курса. Вместе с тем новая система оплаты является важной мерой, направленной на ужесточение правил миграционных процессов и обеспечение финансовой стабильности.
Эти изменения призваны сделать процесс получения американской визы более справедливым и эффективным.