AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida Ukraina rahbari Vladimir Zelenskiy bilan birgalikda matbuot anjumani o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush yaqin kelajakda tugashiga ishonch kam. U aytishicha, Rossiya kuch jihatdan unchalik kuchli emas edi va bu urush oson hal bo‘lishi kerak edi.
Ammo vaziyat shuni ko‘rsatadiki, urush uzoq davom etadi. Trampning fikricha, Rossiya iqtisodiyoti og‘ir holatga tushib qolgan va bu tinchlikka erishish yo‘lida muhim omildir.
U ta’kidlashicha, Rossiya iqtisodiyoti vayronaga aylangan va Ukraina armiyasi qo‘shinlarni to‘xtatishda katta muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Shu bilan birga, Tramp Xitoy va Hindiston Rossiya neftini sotib olishni davom ettirayotganini qayd etdi va ularni urushning asosiy moliyachilari deb atadi.
Shuningdek, u Vengriya bosh vaziri Viktor Orban bilan ham muloqot qilganini, uni Rossiya neftini xarid qilishdan voz kechishga ko‘ndirish imkoniyatini istisno qilmasligini bildirdi. Trampning bu fikrlari jahon siyosatida Rossiya-Ukraina mojaroining murakkab va uzoq davom etadigan jarayon ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi.

Трамп: Война между Россией и Украиной будет длиться долго
Бывший президент США Дональд Трамп провел совместную пресс-конференцию с лидером Украины Владимиром Зеленским в Нью-Йорке в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, он сомневается, что война между Россией и Украиной скоро закончится. Он отметил, что Россия не была настолько сильна в военном плане, и эта война должна была решиться легко.
Однако ситуация показывает, что война будет длиться долго. По мнению Трампа, экономика России находится в тяжелом состоянии, и это является важным фактором на пути к миру.
Он подчеркнул, что экономика России разрушена, а украинская армия добивается больших успехов в сдерживании войск. При этом Трамп отметил, что Китай и Индия продолжают покупать российскую нефть и назвал их основными финансистами войны.
Также он сообщил, что общался с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном и не исключает возможности убедить его отказаться от покупки российской нефти. Мнения Трампа вновь подтверждают, что конфликт между Россией и Украиной является сложным и затяжным процессом в мировой политике.