2023-yil 23 sentyabr, seshanba kechasi Ukraina qurolli kuchlari Rossiya hududlariga yo‘naltirilgan yirik dron hujumlarida g‘ayrioddiy taktika qo‘lladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
RBK axborot agentligi Rossiya Mudofaa vazirligiga yaqin manbalarga tayangan holda, ushbu hujumlarda dronlar bilan birga ko‘p sonli havo sharlaridan ham foydalanilganini ma’lum qildi. Manbalardan biri jurnalistlarga havo sharlarining soni juda ko‘p bo‘lganini, biroq ularning harakati aniq kuzatilmaganini ta’kidladi.
Bu kabi keng ko‘lamdagi havo sharlaridan foydalanish dron hujumlari paytida ilgari kuzatilmagan holat hisoblanadi. Shu bilan birga, Rossiya Mudofaa vazirligi rasmiy bayonotida havo sharlariga oid hech qanday ma’lumot bermadi.
Vazirlikning Telegramdagi xabariga ko‘ra, bir kechada 69 ta Ukraina droni yo‘q qilingan. Ushbu dronlar Moskva vaqti bilan yarim tundan ertalab soat 7:00 gacha Belgorod, Bryansk, Kaluga, Kursk, Moskva viloyatlari hamda Rostov, Ryazan, Samara, Saratov hududlari va Qrimda urib tushirilgan.
Moskva atrofida ham xavfli vaziyat yuz berdi. Poytaxtga qarab 40 dan ortiq dron yaqinlashgani haqida ma’lumot berildi.
Moskva meri Sergey Sobyanin havo hujumidan mudofaa bo‘linmalarining harakatlari haqida bir necha bor jamoatchilikka hisobot berdi va poytaxt osmonidagi xavfsizlik choralari kuchaytirilganini ma’lum qildi. Shunday qilib, Ukraina tomonining havo sharlaridan ommaviy foydalanishi Rossiya-Ukraina urushidagi havodagi to‘qnashuvlarni yanada murakkablashtirmoqda.
Ekspertlarning fikricha, bu yangi taktika hujumlarni oldindan aniqlash va ularga qarshi chora ko‘rishni qiyinlashtiradi.

Украина использовала воздушные шары в атаках дронов
Ночью 23 сентября 2023 года Вооружённые силы Украины применили необычную тактику в масштабных дроновых атаках, направленных на территорию России. Об этом сообщил Zamin.uz.
Информационное агентство РБК со ссылкой на источники, близкие к Министерству обороны России, сообщило, что в этих атаках вместе с дронами использовалось большое количество воздушных шаров. Один из источников отметил журналистам, что количество воздушных шаров было очень большим, однако их движение было неясным.
Использование такого масштабного количества воздушных шаров ранее не наблюдалось во время дроновых атак. При этом в официальном заявлении Министерства обороны России не было предоставлено никакой информации о воздушных шарах.
По сообщению министерства в Telegram, за одну ночь было уничтожено 69 украинских дронов. Эти дроны были сбиты с полуночи до 7:00 утра по московскому времени в Белгородской, Брянской, Калужской, Курской, Московской областях, а также в Ростовской, Рязанской, Самарской, Саратовской областях и в Крыму.
Вокруг Москвы также возникла опасная ситуация. Сообщалось о приближении более 40 дронов в сторону столицы.
Мэр Москвы Сергей Собянин несколько раз отчитывался перед общественностью о действиях подразделений противовоздушной обороны и сообщил о усилении мер безопасности в небе над столицей. Таким образом, массовое использование воздушных шаров украинской стороной усложняет воздушные столкновения в российско-украинской войне.
По мнению экспертов, эта новая тактика затрудняет предварительное обнаружение атак и принятие мер против них.