Turkmanistonda pensiya oshirish to‘xtatilishi mumkin
Turkmanistonda aholining turmush darajasi bilan bog‘liq muhim masala muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalq maslahati yig‘ilishida mamlakat ijtimoiy siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lgan taklif ko‘tarildi. Gurbanguli Berdimuhamedov raisligida o‘tgan yig‘ilishda faxriy oqsoqol Yozmurod Otamurodov davlat tomonidan ish haqi, pensiya, nafaqa va stipendiyalarni har yili oshirish amaliyotidan voz kechish kerakligini ta’kidladi.
Otamurodovning fikricha, bugungi kunda aholining ijtimoiy-maishiy sharoiti yetarlicha yuqori darajada bo‘lib, to‘lovlarni muntazam oshirish zarur emas. U shuningdek, dunyoning boshqa davlatlarida fuqarolarga uzluksiz imtiyozlar berilmasligini aytdi.
Faxriy oqsoqolning so‘zlariga ko‘ra, ushbu tashabbus amalga oshirilsa, tejab qolingan mablag‘lar mamlakat rivojiga va boshqa muhim sohalarga yo‘naltirilishi mumkin. Prezident Berdimuhamedov Otamurodovning fikrlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalarida ushbu tashabbus turkman jamoatchiligi orasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ba’zi fuqarolar taklifni qo‘llab-quvvatlasa, boshqalar uning kundalik hayotga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Davlatga qarashli “Turkmenportal” nashri esa xabar ostidagi izohlarni yopib qo‘ygan, bu esa jamoatchilikda ko‘plab savollarni yuzaga keltirdi. Hozirda Turkmanistonda eng kam pensiya 550 manatni tashkil etib, bu taxminan 27,5 AQSh dollariga teng.
Nafaqalar o‘rtacha 520 manat, ya’ni 26 dollar atrofida. Rasmiylar to‘lovlarni indeksatsiya qilish amaliyotidan voz kechish taklifi bo‘yicha hozircha izoh bermagan.
Mazkur voqea mamlakatda nafaqat iqtisodiy, balki ijtimoiy jihatdan ham muhim ahamiyatga ega. Chunki ko‘plab turkman oilalari davlat yordamiga tayanib yashaydi.
Shu sababli, agar ushbu qaror qabul qilinsa, minglab oilalarning hayotida jiddiy o‘zgarishlar yuz berishi mumkin.

В Туркменистане может быть приостановлено повышение пенсий
В Туркменистане обсуждался важный вопрос, связанный с уровнем жизни населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На собрании Народного совета было поднято предложение, являющееся одним из основных направлений социальной политики страны. На заседании под председательством Гурбангулы Бердымухамедова почётный старейшина Йозмурод Отамуродов подчеркнул необходимость отказаться от ежегодного повышения заработной платы, пенсий, пособий и стипендий, осуществляемого государством.
По мнению Отамуродова, в настоящее время социально-бытовые условия населения достаточно высоки, и нет необходимости регулярно увеличивать выплаты. Он также отметил, что в других странах мира гражданам не предоставляются непрерывные льготы.
По словам почётного старейшины, если эта инициатива будет реализована, сэкономленные средства могут быть направлены на развитие страны и другие важные сферы. Президент Бердымухамедов выразил поддержку мнению Отамуродова.
В местных средствах массовой информации эта инициатива вызвала оживлённые обсуждения среди туркменского общества. Некоторые граждане поддерживают предложение, в то время как другие подчёркивают, что оно может негативно повлиять на повседневную жизнь.
Государственное издание «Turkmenportal» закрыло комментарии под новостью, что вызвало множество вопросов у общественности. В настоящее время минимальная пенсия в Туркменистане составляет 550 манатов, что примерно равно 27,5 долларам США.
Средний размер пенсий около 520 манатов, то есть примерно 26 долларов. Официальные лица пока не дали комментариев по предложению отказаться от практики индексации выплат.
Это событие имеет важное значение не только с экономической, но и с социальной точки зрения, поскольку многие туркменские семьи живут, опираясь на государственную помощь.