Novosibirsk hayvonot bog‘ida yong‘in yuz berdi
Rossiya Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, voqea vaqtida ikki bino butunlay yonib ketgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, yong‘in bog‘ning orqa qismida, qurilish ishlari olib borilayotgan joyda boshlangani ehtimol qilinmoqda.
Hodisa joyiga favqulodda xizmatlar tezda yetib bordi. Yong‘inni o‘chirish uchun 30 dan ortiq o‘t o‘chiruvchi va 10 ta texnika jalb qilindi.
“Baza” Telegram kanali ma’lumotiga ko‘ra, yong‘in ayrim hayvonlar yashaydigan hududlarga ham zarar yetkazgan. Xususan, yovvoyi buqa, echki va sika kiyiklari joylashgan hudud zarar ko‘rdi.
Ayrim hayvonlar nobud bo‘lgani haqida ham xabarlar bor, ammo bu hozircha rasmiy tasdiqga ega emas. Zoobog‘ atrofida yashovchi aholi hayvonlarning qichqiriq ovozlarini eshitganini bildirgan.
Favqulodda vaziyatlar vazirligi yong‘in tezkor harakatlar natijasida to‘liq o‘chirilganini ma’lum qildi. Ma’lumot uchun, Shilo nomidagi Novosibirsk hayvonot bog‘i Rossiyadagi eng yirik bog‘lardan biridir.
Bu yerda 12 mingdan ortiq hayvon saqlanadi, ular 790 turga mansub. Shulardan 350 dan ortig‘i Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi Qizil ro‘yxatiga kiritilgan.

В Новосибирском зоопарке произошёл пожар
По данным МЧС России, во время происшествия два здания полностью сгорели. По словам свидетелей, пожар, вероятно, начался в задней части парка, где ведутся строительные работы.
На место происшествия оперативно прибыли экстренные службы. Для тушения пожара было привлечено более 30 пожарных и 10 единиц техники.
По информации Telegram-канала «База», пожар также повредил территории, где содержатся некоторые животные. В частности, пострадали участки с дикими быками, козами и сика-оленьями.
Есть сообщения о гибели некоторых животных, однако официального подтверждения пока нет. Жители, проживающие рядом с зоопарком, сообщили, что слышали крики животных.
МЧС сообщило, что пожар был полностью ликвидирован благодаря оперативным действиям. Для справки, зоопарк имени Шило в Новосибирске является одним из крупнейших в России.
Здесь содержится более 12 тысяч животных, относящихся к 790 видам. Из них более 350 включены в Красный список Международного союза охраны природы.