Yevropa Ittifoqining yettita davlati — Estoniya, Latviya, Litva, Finlandiya, Polsha, Ruminiya va Bolgariya yaqinda Yevropa Komissiyasi va Ukraina bilan birgalikda yangi tashabbus — “dronlar devori”ni yaratish masalasini muhokama qiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa Komissiyasi vakili Tomas Rene bu borada onlayn uchrashuv 26 sentyabr kuni o‘tkazilishini ma’lum qildi. Keyingi oylarda ayrim Yevropa Ittifoqi davlatlarida Rossiya bilan bog‘liq xavflar keskin oshgani qayd etilmoqda.
Ruminiya va Polsha hududida hujumlar va havodan kirish holatlari allaqachon ro‘y bergan. Shu sababli Yevropa mamlakatlari xavfsizlikni mustahkamlash uchun qo‘shimcha choralar ko‘rishni zarur deb hisoblamoqda.
Yevropa Komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen yaqinda Yevropa Parlamentida so‘zlab, Yevropa Ittifoqi Ukrainaga harbiy va strategik yordamni davom ettirishini ta’kidladi. Uning fikricha, Ukraina jang maydonida va sanoat sohasida ustunlikka erishishi kerak.
Shu maqsadda “dronlar ittifoqi” tashabbusi yo‘lga qo‘yiladi va unga 6 milliard yevro ajratilishi kutilmoqda. Fon der Lyayenning aytishicha, Yevropa Ittifoqi sharqiy chegaralarini mustahkamlash uchun Boltiqbo‘yi davlatlarining chaqiriqlariga javob berishi zarur.
1 oktyabr kuni Kopenhagenda o‘tadigan Yevropa Ittifoqi yetakchilarining norasmiy sammitida “dronlar devori”ni moliyalashtirish masalasi yana ko‘rib chiqiladi. Keskinlikning kuchayishiga 19 sentyabr kuni Estoniya havo hududini uchta rus harbiy samolyotining buzishi sabab bo‘ldi.
Bu samolyotlar Italiyaning F-35 qiruvchi samolyotlari tomonidan ushlab olindi. Ushbu voqea Yevropa Ittifoqining xavfsizlik siyosatini yanada kuchaytirish zaruratini ko‘rsatdi.
Shuningdek, ayni oyda Polsha ham Rossiya dronlarining chegaralarini buzganini ma’lum qildi. Litva esa yozda Yevropa Komissiyasining Tallin va Vilnyus shaharlarining 12 million yevrolik qo‘shma loyihasini rad etganini eslatdi.
Ammo Rossiyaning so‘nggi harakatlari bu tashabbusning ahamiyatini yanada oshirdi. Yevropa Ittifoqi va Ukraina o‘rtasidagi yangi maslahatlashuvlar nafaqat xavfsizlik, balki strategik hamkorlik sohasida ham muhim qadam bo‘ladi.
Ushbu tashabbuslar orqali mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlashga katta e’tibor qaratilmoqda.

Европейские страны обсуждают «стену дронов»
Семь стран Европейского Союза — Эстония, Латвия, Литва, Финляндия, Польша, Румыния и Болгария — недавно совместно с Европейской Комиссией и Украиной обсуждают создание новой инициативы — «стены дронов». Об этом сообщает Zamin.uz.
Представитель Европейской Комиссии Томас Рене сообщил, что онлайн-встреча по этому вопросу состоится 26 сентября. В последние месяцы отмечается резкое увеличение угроз, связанных с Россией, в некоторых странах Европейского Союза.
На территории Румынии и Польши уже произошли атаки и случаи проникновения с воздуха. По этой причине европейские страны считают необходимым принять дополнительные меры для укрепления безопасности.
Президент Европейской Комиссии Урсула фон дер Ляйен недавно выступила в Европейском парламенте, подчеркнув, что Европейский Союз продолжит оказывать Украине военную и стратегическую помощь. По её мнению, Украина должна добиться преимущества на поле боя и в промышленной сфере.
В этой цели будет запущена инициатива «альянс дронов», на которую ожидается выделение 6 миллиардов евро. По словам фон дер Ляйен, Европейский Союз должен ответить на призывы стран Прибалтики для укрепления своих восточных границ.
1 октября на неформальном саммите лидеров Европейского Союза в Копенгагене вопрос финансирования «стены дронов» будет вновь рассмотрен. Обострение ситуации произошло 19 сентября из-за нарушения воздушного пространства Эстонии тремя российскими военными самолетами.
Эти самолёты были перехвачены истребителями F-35 Италии. Этот инцидент показал необходимость дальнейшего усиления политики безопасности Европейского Союза.
Кроме того, в этом месяце Польша также сообщила о нарушении своих границ российскими дронами. Литва напомнила, что летом Европейская Комиссия отклонила совместный проект на 12 миллионов евро для городов Таллин и Вильнюс.
Однако последние действия России ещё больше подчеркнули важность этой инициативы. Новые консультации между Европейским Союзом и Украиной станут важным шагом не только в области безопасности, но и стратегического сотрудничества.
Через эти инициативы уделяется большое внимание обеспечению региональной стабильности и безопасности.