Yaponiya maktablarida darsliklar raqamlashtiriladi
Yaponiya hukumati yaqin yillarda maktablardagi an’anaviy qog‘oz darsliklardan butunlay voz kechishni va ta’lim jarayonini to‘liq raqamlashtirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
24 sentyabr kuni e’lon qilingan qarorga ko‘ra, 2030 moliyaviy yildan boshlab davlat boshlang‘ich maktablarida darsliklar faqat raqamli shaklda taqdim etiladi. Bu haqda Kyodo News xabar berdi.
Yapon ta’lim vazirligi ishchi guruhi tomonidan tasdiqlangan o‘zgartirishda mahalliy ta’lim kengashlariga faqat raqamli darsliklarni qabul qilish imkoniyati beriladi. Qog‘oz darsliklar bilan birga foydalanish yoki ularni bir-biriga bog‘lash imkoniyati taqdim etilmaydi.
Ta’lim bo‘yicha Markaziy Kengash fikricha, bu yangilik talabalar uchun darslik tanlash imkoniyatlarini kengaytiradi va jamiyatning raqamlashtirilgan tabiati bilan uyg‘unlashgan o‘rganishni osonlashtiradi. Shuningdek, yangi tizim interaktiv va ijodiy ta’lim usullarini rivojlantirishga yordam beradi.
Biroq, ayrim ekspertlar raqamli darsliklardan foydalanish o‘qituvchilar va nashriyotchilar uchun qo‘shimcha yuk bo‘lishi hamda o‘quvchilarning ko‘rish qobiliyati va sog‘lig‘iga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Yangi tizimda darsliklardagi QR-kodlar orqali raqamli darslik va o‘quv qo‘llanmalariga kirish imkoniyati yaratiladi.
Ishchi guruh kontent sifatini ta’minlash va har bir fan uchun maxsus ko‘rsatmalar ishlab chiqishga harakat qilmoqda. Vazirlik sinflarda raqamli materiallardan samarali foydalanish uchun yo‘riqnomalar va qo‘llanmalar tayyorlashni rejalashtirmoqda.
Yaponiya maktablarida raqamli darsliklar allaqachon muqobil o‘quv qo‘llanmalari sifatida qo‘llanib kelmoqda, ular uchun hukumatdan alohida ruxsat talab qilinmaydi. Yangi tizim esa an’anaviy darsliklardan to‘liq raqamli tizimga o‘tish va ta’lim jarayonini innovatsion usullarda rivojlantirishga xizmat qiladi.

В японских школах учебники будут цифровыми
Правительство Японии планирует в ближайшие годы полностью отказаться от традиционных бумажных учебников в школах и полностью цифровизировать образовательный процесс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению, опубликованному 24 сентября, начиная с финансового 2030 года, учебники в государственных начальных школах будут предоставляться только в цифровом формате. Об этом сообщает Kyodo News.
В утверждённых рабочей группой Министерства образования Японии изменениях местным образовательным советам будет предоставлена возможность принимать только цифровые учебники. Использование бумажных учебников вместе с цифровыми или их взаимосвязь не будет предусмотрена.
По мнению Центрального совета по образованию, это нововведение расширит возможности выбора учебников для учащихся и упростит обучение, соответствующее цифровой природе общества. Кроме того, новая система поможет развивать интерактивные и творческие методы обучения.
Однако некоторые эксперты предупреждают, что использование цифровых учебников может стать дополнительной нагрузкой для учителей и издателей, а также негативно повлиять на зрение и здоровье учащихся. В новой системе будет создан доступ к цифровым учебникам и учебным пособиям через QR-коды в учебниках.
Рабочая группа стремится обеспечить качество контента и разработать специальные рекомендации для каждого предмета. Министерство планирует подготовить инструкции и руководства для эффективного использования цифровых материалов в классах.
В Японских школах цифровые учебники уже используются в качестве альтернативных учебных пособий, для которых не требуется отдельное разрешение от правительства. Новая система направлена на полный переход от традиционных учебников к цифровой системе и развитие образовательного процесса инновационными методами.