Krasnoyarskda 8 o‘zbekistonlik migratsiya qoidasi buzdi
22 sentyabr kuni Krasnoyarsk shahridagi “Korona” banket zalida o‘tkazilgan reydda sakkiz nafar o‘zbekistonlik fuqarolar migratsiya qoidalarini buzganlikda ayblandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning to‘rttasi jarimaga tortilib, mamlakatdan chiqarib yuborilishi belgilandi. Qolgan to‘rt nafar esa vaqtincha saqlash markaziga joylashtirildi.
Bu haqda uz24.uz nashri xabar berdi. O‘zbekiston tomoni, xususan Novosibirskdagi Bosh konsullik, fuqarolarga huquqiy yordam ko‘rsatmoqda va zarur hujjatlarni Krasnoyarsk viloyatining huquqni muhofaza qiluvchi organlariga taqdim etdi.
Tashqi ishlar vazirligi bunday reydlar qonuniy asosga ega bo‘lishi, shuningdek madaniy tadbirlarga to‘sqinlik qilmasligi kerakligini alohida ta’kidladi. Avvalroq tarqalgan videolarda Rosgvardiya xodimlari konsert davomida mehmonlarning hujjatlarini tekshirayotgani va xizmat itlari jalb qilingani ko‘rsatilgan edi.
Mazkur holat migratsiya qoidalariga rioya qilish muhimligini yana bir bor eslatadi va fuqarolarimizga o‘z hujjatlarini doimiy nazoratda ushlab turishni tavsiya qiladi. Shuningdek, madaniy tadbirlarning tinch va tartibli o‘tishi uchun barcha tomonlar qonun doirasida harakat qilishi zarur.

В Красноярске 8 узбекских мигрантов нарушили правила миграции
22 сентября в банкетном зале «Корона» города Красноярска в ходе рейда восемь граждан Узбекистана были обвинены в нарушении миграционных правил. Об этом сообщил Zamin.uz.
Четверо из них были оштрафованы и подлежали выдворению из страны. Остальные четверо были помещены в центр временного содержания.
Об этом сообщил портал uz24.uz. Узбекская сторона, в частности Генеральное консульство в Новосибирске, оказывает гражданам правовую помощь и предоставила необходимые документы правоохранительным органам Красноярского края.
Министерство иностранных дел особо подчеркнуло, что такие рейды должны иметь законные основания и не должны препятствовать проведению культурных мероприятий. Ранее в распространённых видео было показано, как сотрудники Росгвардии проверяли документы у гостей во время концерта и привлекали служебных собак.
Данный случай ещё раз напоминает о важности соблюдения миграционных правил и рекомендует нашим гражданам постоянно контролировать свои документы. Также для спокойного и упорядоченного проведения культурных мероприятий все стороны должны действовать в рамках закона.