Ushbu kampaniya doirasida rasmiylar internet trollari va provokatorlarga qarshi qattiq chora ko‘rishni rejalashtirmoqda. Asosiy e’tibor ijtimoiy tarmoqlar, qisqa video platformalari va strim-translyatsiya xizmatlarida tarqalayotgan salbiy mazmundagi materiallarga qaratiladi.
Kampaniya doirasida hayotga salbiy munosabat uyg‘otadigan, yashashdan charchash kabi kayfiyatlarni kuchaytiruvchi kontentlarga qarshi chora ko‘riladi. Shuningdek, yoshlar orasida keng tarqalgan va iqtisodiy qiyinchiliklar, ish o‘rinlarining yetishmasligi sababli paydo bo‘lgan «sanga madaniyati»ga qarshi kurash olib boriladi.
Bu madaniyatning tarqalishi nafaqat yoshlar ongiga, balki butun jamiyat kayfiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarning algoritmlari ko‘pincha foydalanuvchilarning qiziqishlariga mos kontentni taqdim etib, salbiy fikrlarning kuchayishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu sababli yangi kampaniya asosan salbiy fikrlar, asossiz tanqidlar va muhokamalarni qo‘zg‘atayotganlarga qaratiladi. Bundan tashqari, sun’iy intellekt yordamida tarqatilayotgan shafqatsiz va murosasiz materiallar ham taqiqlanadi.
Internet trollari yashirinishga majbur qilinadi, fitna nazariyalari va soxta ma’lumotlarga yo‘l qo‘yilmaydi. Qoidabuzarlarga nisbatan qattiq jazo choralarini qo‘llash rejalashtirilmoqda, biroq davlat tomonidan aniq qanday chora-tadbirlar ko‘rilishi hozircha ma’lum emas.
Yangi siyosat orqali Xitoy rasmiylari internet muhitini tozalash, yoshlar o‘rtasida sog‘lom kayfiyatni shakllantirish va virtual olamda nazoratni kuchaytirishni maqsad qilgan.

Китай запустил кампанию против негативного контента в интернете
Китайское управление киберпространством объявило о начале двухмесячной масштабной кампании против контента, распространяющего негативное настроение в интернете. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой кампании официальные лица планируют принять жесткие меры против интернет-троллей и провокаторов. Основное внимание будет уделено материалам с негативным содержанием, распространяющимся в социальных сетях, на платформах коротких видео и сервисах стриминговых трансляций.
В рамках кампании будут приняты меры против контента, вызывающего негативное отношение к жизни, усиливающего такие настроения, как усталость от жизни. Также будет вестись борьба с «культурой санга», широко распространенной среди молодежи и возникшей из-за экономических трудностей и нехватки рабочих мест.
Отмечается, что распространение этой культуры может негативно повлиять не только на сознание молодежи, но и на настроение всего общества. Алгоритмы социальных сетей часто предоставляют пользователям контент, соответствующий их интересам, что способствует усилению негативных взглядов.
Поэтому новая кампания будет направлена в основном на тех, кто провоцирует негативные мнения, необоснованную критику и обсуждения. Кроме того, будет запрещен жестокий и бескомпромиссный контент, распространяемый с помощью искусственного интеллекта.
Интернет-тролли будут вынуждены скрываться, теории заговора и ложная информация не будут допускаться. Планируется применять жесткие меры наказания к нарушителям, однако пока неизвестно, какие именно меры примет государство.
С помощью новой политики китайские власти стремятся очистить интернет-пространство, сформировать здоровое настроение среди молодежи и усилить контроль в виртуальном мире.