Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp 23-sentyabr kuni Nyu-Yorkda BMT Bosh assambleyasi maydonida arab mamlakatlari yetakchilari bilan muhim uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida Tramp Isroil tomonidan O‘rdun daryosining G‘arbiy sohili to‘liq anneksiya qilinishiga yo‘l qo‘ymaslikni qat’iy va’da qildi. Davlat rahbari bu masalada o‘zining mustahkam va o‘zgarmas pozitsiyasiga ega ekanligini ta’kidladi.
Politico nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Tramp va uning jamoasi G‘azo sektoridagi qurolli to‘qnashuvni to‘xtatishga qaratilgan yangi reja taklif etdi. Ushbu reja urushdan keyingi boshqaruv modeli, xavfsizlik tizimini yo‘lga qo‘yish mexanizmlari hamda tinchlikni ta’minlash choralari haqida fikrlarni o‘z ichiga oladi.
Ammo hozircha Isroil va Falastinning HAMAS harakati o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha amaliy kelishuvga erishilmagan. Arab davlatlari yetakchilari uchrashuvda Amerika prezidentidan Isroilning G‘arbiy sohilga har qanday bosqini mintaqadagi diplomatik munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ogohlantirdi.
Ular ayniqsa Trampning ilk prezidentlik davrida imzolangan va tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan “Ibrohim kelishuvlari”ning buzilishi xavfi haqida gapirishdi. Uchrashuvda Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Misr, Iordaniya va Turkiya yetakchilari ishtirok etdi.
Yig‘ilishdan keyin rasmiy izohlar deyarli berilmadi. Faqat Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an muzokaralarni ishonchli va samarali deb baholadi, ammo tafsilotlarni oshkor etmadi.
Shuningdek, Isroildagi ayrim o‘ta o‘ng qanot vazirlar so‘nggi kunlarda Falastinni bir qator davlatlar tomonidan tan olinishiga javoban G‘arbiy sohilni anneksiya qilish chaqiriqlari bilan chiqish qilganlari ma’lum bo‘ldi. Bu masala Isroil hukumati doirasida ham muhokama qilinmoqda.
Shu tariqa, Nyu-Yorkdagi ushbu uchrashuv Yaqin Sharqdagi eng dolzarb masalalardan biri bo‘yicha katta e’tiborni tortdi. Trampning bayonoti arab davlatlarida umid uyg‘otdi, biroq ehtiyotkorlik bilan qabul qilindi.
Chunki hozirgi vaziyatda har qanday siyosiy qaror mintaqada tinchlik va barqarorlikka sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Трамп занял жесткую позицию против аннексии Израилем
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп 23 сентября в Нью-Йорке на площадке Генеральной Ассамблеи ООН провёл важную встречу с лидерами арабских стран. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе встречи Трамп твёрдо пообещал не допустить полной аннексии Западного берега реки Иордан Израилем. Глава государства подчеркнул, что занимает твёрдую и неизменную позицию по этому вопросу.
По данным издания Politico, Трамп и его команда предложили новый план по прекращению вооружённого конфликта в секторе Газа. Этот план включает идеи о модели послевоенного управления, механизмах установления системы безопасности и мерах по обеспечению мира.
Однако пока не достигнуто практического соглашения о прекращении огня между Израилем и движением ХАМАС в Палестине. Лидеры арабских стран на встрече предупредили президента Америки, что любые вторжения Израиля на Западный берег могут негативно сказаться на дипломатических отношениях в регионе.
Особенно они говорили о риске нарушения «Соглашений Авраама», подписанных в первый президентский срок Трампа и имеющих историческое значение. Встреча прошла с участием лидеров Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратов, Катара, Египта, Иордании и Турции.
После собрания официальные комментарии практически не последовали. Лишь президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган оценил переговоры как надёжные и эффективные, но не раскрыл подробностей.
Также стало известно, что некоторые крайне правые министры в Израиле в последние дни выступали с призывами аннексировать Западный берег в ответ на признание Палестины рядом государств. Этот вопрос обсуждается и внутри израильского правительства.
Таким образом, эта встреча в Нью-Йорке привлекла большое внимание к одной из самых актуальных проблем Ближнего Востока. Заявление Трампа вызвало надежду в арабских странах, но было воспринято с осторожностью.
Потому что в нынешней ситуации любое политическое решение может существенно повлиять на мир и стабильность в регионе.