Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In Pxenyan shahridagi umumiy shifoxona qurilish maydoniga tashrif buyurdi va olib borilayotgan ishlar bilan shaxsan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning Koreya markaziy axborot agentligi bu haqda rasmiy ma’lumot berdi. Shifoxona qurilishi bir yarim yildan ortiq davom etayotgani mamlakat yetakchisining qattiq tanqidiga sabab bo‘ldi.
Kim Chen Inning fikricha, ushbu kechikishlar ayrim yuqori martabali amaldorlarning shaxsiy manfaatlari va ortiqcha talablari, shuningdek, Vazirlar Mahkamasi hamda qo‘shma qurilish shtabining noto‘g‘ri tashkilotchilik ishlari bilan bog‘liq. U davlat moliyaviy intizomini e’tibordan chetda qoldirib, byudjet tasdiqlanmasdan o‘zboshimchalik bilan qurilish ishlarini boshlashganini tanqid qildi.
Bu holat nafaqat katta moddiy zararlar keltirib chiqardi, balki loyihaning belgilangan muddatda yakunlanmasligiga ham sabab bo‘ldi. Kim Chen In mas’ul shaxslarni intizomsizlik va siyosiy yetuklikning yetishmasligida aybladi.
Shuningdek, rahbar shifoxonaning me’moriy dizayni va funksional jihatlarini yuqori baholadi. U bu loyihaning mamlakat sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirishda muhim qadamlardan biri ekanligini ta’kidladi.
Kim Chen Inning tashrifi davlat nazorati va intizom masalalarining Shimoliy Koreyada naqadar muhimligini yana bir bor ko‘rsatdi. Bu holat mamlakatda qurilish va boshqa sohalarda samaradorlikni oshirish uchun jiddiy choralar ko‘rilishi zarurligini anglatadi.

Ким Чен Ын раскритиковал строительство больницы в Пхеньяне
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын посетил строительную площадку общей больницы в городе Пхеньян и лично ознакомился с ходом работ. Об этом сообщает Zamin.uz.
Центральное информационное агентство Кореи страны официально сообщило об этом. Строительство больницы продолжается более полутора лет, что вызвало резкую критику со стороны руководителя страны.
По мнению Ким Чен Ына, эти задержки связаны с личными интересами и чрезмерными требованиями некоторых высокопоставленных чиновников, а также с неправильной организацией работы Кабинета Министров и совместного строительного штаба. Он раскритиковал то, что строительство было начато самовольно, без утверждения бюджета, игнорируя государственную финансовую дисциплину.
Эта ситуация привела не только к значительным материальным убыткам, но и к тому, что проект не будет завершён в установленные сроки. Ким Чен Ын обвинил ответственных лиц в недисциплинированности и недостатке политической зрелости.
Кроме того, руководитель высоко оценил архитектурный дизайн и функциональные аспекты больницы. Он подчеркнул, что этот проект является одним из важных шагов в развитии системы здравоохранения страны.
Визит Ким Чен Ына вновь продемонстрировал, насколько важны вопросы государственного контроля и дисциплины в Северной Корее. Эта ситуация указывает на необходимость принятия серьёзных мер для повышения эффективности в строительстве и других сферах страны.