Isroil hujumida G‘azoda 80 dan ortiq halok bo‘ldi
G‘azo shahridagi shifoxonalar ma’lumotlariga ko‘ra, Isroilning havo va yer hujumlari natijasida 80 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Firas bozori yaqinida vaqtinchalik boshpana sifatida foydalanilgan bino va chodirlarga zarba berilishi oqibatida kamida 20 kishi, jumladan ayollar va bolalar jon berdi. Isroil armiyasi hujumda ikki nafar HAMAS jangarisi nishonga olinganini ma’lum qilmoqda.
Biroq mahalliy manbalar xabar qilgan qurbonlar soni bu raqamlarga to‘g‘ri kelmaydi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, shaharda yuz minglab odamlar og‘ir sharoitda yashamoqda.
Oziq-ovqat va tibbiy yordam yetishmayapti, uylar vayron etilgan. Isroil armiyasi aholiga xavfsizlikni ta’minlash maqsadida janubga ko‘chishni tavsiya qilmoqda.
HAMAS esa bunday hujumlar garovdagilar hayotini xavf ostiga qo‘yishini ogohlantirmoqda. Ayrim aholi esa uylarini tark etmaslikka qaror qilgan.
Shahardagi vaziyat davom etar ekan, insonlarning hayoti uchun xavfli muhit saqlanmoqda va xalqaro hamjamiyatning yordam ko‘rsatishi zarur hisoblanadi.

В результате израильской атаки в Газе погибло более 80 человек
По данным больниц города Газа, в результате воздушных и наземных атак Израиля погибло более 80 палестинцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате удара по зданиям и палаткам, использовавшимся в качестве временного убежища рядом с рынком Фирас, погибло не менее 20 человек, в том числе женщины и дети. Армия Израиля сообщает, что в ходе атаки были поражены двое боевиков ХАМАС.
Однако местные источники сообщают, что число жертв не соответствует этим цифрам. По данным Организации Объединённых Наций, в городе под тяжелыми условиями проживают сотни тысяч людей.
Не хватает продовольствия и медицинской помощи, дома разрушены. Армия Израиля рекомендует жителям перемещаться на юг для обеспечения безопасности.
ХАМАС предупреждает, что такие атаки ставят под угрозу жизни заложников. Некоторые жители решили не покидать свои дома.
Пока ситуация в городе продолжается, сохраняется опасная для жизни людей обстановка, и международное сообщество должно оказать помощь.