Bu haqda Ginnesning rekordlar kitobi rasmiy sayti ma’lumot berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bir finjon qahvaning narxi 2500 dirhamga teng bo‘lib, bu taxminan 680 AQSh dollarini tashkil etadi.
Ushbu qimmatbaho ichimlikni sotib olgan xaridorning shaxsi oshkor etilmagan. Qahvaning noyobligi Panamadagi Hacienda La Esmeralda fermasida yetishtirilgan Geysha navli arabika donlaridan foydalanilgani bilan izohlanadi.
Geysha turi o‘zining yuqori sifatli ta’mi, o‘ziga xos hidi va noyob xususiyatlari bilan dunyoda eng qadrlanadigan qahva navlaridan biridir. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, bu qahvaning qimmatligi uning hosil bo‘lish jarayonining murakkabligi va donlarning kamyobligiga bog‘liq.
Geysha donlari har doim katta miqdorda hosil bermaydi, shuning uchun bozorda uning narxi odatdagidan ancha yuqori bo‘ladi. Dubayda tayyorlangan ushbu finjon qahva nafaqat narxi bilan, balki Ginnesning rasmiy rekordlar kitobiga kiritilishi bilan ham dunyo qahva ixlosmandlari orasida katta e’tibor qozondi.
Bu hodisa nafaqat qahva bozorida, balki gastronomiya sohasida ham keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

В Дубае продан самый дорогой кофе в мире
В кофейне Roasters Specialty Coffee House, расположенной в городе Дубай, был приготовлен и представлен покупателям самый дорогой кофе в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает официальный сайт Книги рекордов Гиннесса. Согласно информации, цена одной чашки кофе составляет 2500 дирхамов, что примерно равно 680 долларам США.
Личность покупателя этого дорогого напитка не разглашается. Уникальность кофе объясняется использованием зерен арабики сорта Гейша, выращенных на ферме Hacienda La Esmeralda в Панаме.
Сорт Гейша является одним из самых ценных в мире благодаря своему высококачественному вкусу, характерному аромату и уникальным свойствам. По словам специалистов, высокая стоимость этого кофе связана со сложностью процесса его выращивания и редкостью зерен.
Зерна Гейша не всегда дают большой урожай, поэтому их цена на рынке значительно выше обычной. Эта чашка кофе, приготовленная в Дубае, привлекла большое внимание любителей кофе по всему миру не только своей ценой, но и тем, что была занесена в официальную Книгу рекордов Гиннесса.