Xitoylik olimlar Oydan g‘isht ishlab chiqarishni boshladi
Xitoylik olimlar Oy yuzasidagi tuproqdan qurilish g‘ishtlarini ishlab chiqarishga mo‘ljallangan dunyodagi birinchi qurilma prototipini yaratdilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi dastgoh Xefey shahrida o‘tkazilgan Butunjahon ishlab chiqarish sanoati konferensiyasida taqdim etildi, deb xabar berdi Sinxua agentligi. Qurilma quyosh energiyasi yordamida ishlaydi va nurlarni uch ming barobarga kuchaytirib fokuslaydi.
Shu orqali Oy yuzasidagi regolit eritilib, mustahkam va sifatli g‘ishtlarga aylantiriladi. Mutaxassislarning fikricha, Oyda qurilish materiallarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri tayyorlash stansiyalar hamda infratuzilmani barpo etishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Ushbu loyiha doirasida 2035-yilgacha baza majmuasi bunyod etilishi, 2040-yillarda esa uning kengaytirilishi rejalashtirilgan. Bu yutuq insoniyatning kosmosda mustahkam infratuzilma yaratish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri hisoblanadi.
O‘z navbatida, qurilish jarayonlarini soddalashtirish va xarajatlarni kamaytirish imkonini beradi. Shu tariqa, Oyda inson faoliyati uchun qulay sharoitlar yaratish va uzoq muddatli missiyalarni amalga oshirish imkoniyati oshadi.

Китайские ученые начали производство кирпичей из лунного грунта
Китайские ученые создали прототип первого в мире устройства для производства строительных кирпичей из лунного грунта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это новое устройство было представлено на Всемирной конференции производственной индустрии в городе Хэфэй, сообщает агентство Синьхуа. Устройство работает на солнечной энергии и усиливает лучи в 3000 раз, фокусируя их.
Таким образом, реголит на поверхности Луны плавится и превращается в прочные и качественные кирпичи. По мнению специалистов, прямое производство строительных материалов на Луне будет иметь важное значение для создания станций и инфраструктуры.
В рамках этого проекта планируется построить базовый комплекс к 2035 году, а в 2040-х годах — его расширение. Это достижение считается одним из важных шагов человечества на пути создания прочной инфраструктуры в космосе.
В свою очередь, это позволит упростить строительные процессы и снизить затраты. Таким образом, создаются благоприятные условия для деятельности человека на Луне и увеличиваются возможности для реализации долгосрочных миссий.