Turkiyaning Eskishehir shahrida 2024-yil avgust oyida yosh yigit pichoq va bolta bilan keksalarga hujum qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U kafeda o‘tirgan odamlarni nishonga olib, shlem kiygan holda tajovuz qilgan. Bundan tashqari, u o‘zining harakatlarini mobil telefon orqali ijtimoiy tarmoqlarda jonli efirda ko‘rsatgan.
Ushbu hujum natijasida 52 yoshdan 88 yoshgacha bo‘lgan besh kishi turli darajadagi jarohatlar olgan. Mazkur voqea Turkiya ommaviy axborot vositalarida katta shov-shuv uyg‘otdi.
Sud jarayoni yopiq eshiklar ortida o‘tkazildi. Prokuratura ayblanuvchi Arda Kyuchyukyetimni qasddan keksalarni nishonga olish, qotillikka urinish va odamlarning hayotiga xavf solishda aybladi.
Dastlab unga 108 yilga qamoq jazosi so‘ralgan bo‘lsa-da, Eskishehir og‘ir jinoyat ishlari sudi yakuniy qaror sifatida 75 yil 5 oylik qamoq jazosini belgiladi. Turkiya matbuoti yosh yigitning harakatlari bilan uning PUBG kompyuter o‘yinidan ilhomlanganligi o‘rtasida bog‘liqlik borligini ta’kidladi.
Ushbu holat zamonaviy texnologiyalar va virtual o‘yinlarning yoshlar ongiga salbiy ta’siri haqidagi munozaralarni yanada kuchaytirdi. Shu bois, jamiyatda yoshlarning ongi va xavfsizligini ta’minlash masalalari dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.

В Эскишехире молодой парень напал на пожилых людей
В августе 2024 года в турецком городе Эскишехир молодой парень напал на пожилых людей с ножом и топором. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он целился в людей, сидевших в кафе, и нападал в шлеме. Кроме того, он показывал свои действия в прямом эфире в социальных сетях через мобильный телефон.
В результате этого нападения пять человек в возрасте от 52 до 88 лет получили ранения различной степени тяжести. Это событие вызвало большой резонанс в турецких средствах массовой информации.
Судебный процесс проходил за закрытыми дверями. Прокуратура обвинила подсудимого Арду Кючюкетим в умышленном нападении на пожилых людей, покушении на убийство и создании угрозы жизни людей.
Изначально ему грозило 108 лет тюремного заключения, однако суд по тяжким преступлениям Эскишехира вынес окончательное решение — 75 лет и 5 месяцев лишения свободы. Турецкая пресса отметила связь между действиями молодого человека и его вдохновением от компьютерной игры PUBG.
Этот случай усилил дискуссии о негативном влиянии современных технологий и виртуальных игр на сознание молодежи. Поэтому вопросы обеспечения сознания и безопасности молодежи в обществе приобретают особую актуальность.