Ukraina va Suriya diplomatik aloqalarni tiklashga kelishdi
Ukraina va Suriya 2025 yil 25 sentyabrda diplomatik aloqalarni tiklash bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi doirasidagi Suriyaning muvaqqat prezidenti Ahmad Ash-Shara bilan uchrashuvdan so‘ng ma’lum qildi. Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, ikki davlat o‘zaro kommyunike imzolab, rasmiy munosabatlarni qayta tiklashga kelishib oldi.
U Suriyaga barqarorlikni ta’minlashda yordam berishga tayyorligini bildirdi. Uchrashuv davomida xavfsizlik tahdidlari va ikki tomonlama istiqbolli hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar munosabatlarni o‘zaro hurmat va ishonch asosida mustahkamlashga kelishib oldi. Ma’lumot uchun, Ukraina 2022 yilda Suriyaning Donetsk va Luganskni mustaqil davlat sifatida tan olganidan so‘ng Damashq bilan diplomatik aloqalarni uzgan edi.

Украина и Сирия договорились восстановить дипломатические отношения
Украина и Сирия 25 сентября 2025 года достигли соглашения о восстановлении дипломатических отношений. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Украины Владимир Зеленский после встречи с временным президентом Сирии Ахмадом Аш-Шара в рамках Генеральной Ассамблеи Организации Объединённых Наций. По словам Зеленского, две страны подписали совместное коммюнике и договорились возобновить официальные отношения.
Он выразил готовность помочь Сирии обеспечить стабильность. Во время встречи обсуждались вопросы угроз безопасности и перспективного двустороннего сотрудничества.
Стороны договорились укреплять отношения на основе взаимного уважения и доверия. Для справки, Украина в 2022 году разорвала дипломатические отношения с Дамаском после того, как Сирия признала Донецк и Луганск независимыми государствами.