Nikolya Sarkozi korrupsiya uchun besh yilga qamaldi
Fransiyaning 23-prezidenti Nikolya Sarkozi korrupsiya ishi bo‘yicha aybdor deb topilib, besh yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Le Monde nashri xabar berdi. Mazkur ish 2007 yildagi prezidentlik saylovlari bilan bog‘liq bo‘lib, tergov natijalariga ko‘ra, Sarkozining yaqin atrofidagilar Liviya hukumati bilan saylovoldi kampaniyasini moliyalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Ushbu mablag‘ning umumiy miqdori 50 million yevroga tengligi ma’lum qilindi. Sarkozi o‘zining noqonuniy moliyalashtirish holatini qisman tan olgan, ammo korrupsiya va Muammar Qaddafiy mablag‘lari hisobidan moliyalashtirish bo‘yicha asosiy ayblovlarni rad etgan.
Sud jarayonida uning eng yaqin yordamchilari, sobiq vazirlar Klod Gayan va Bris Xortefeu ham aybdor deb topildi. Shu bilan birga, Sarkozi o‘z aybini inkor etib, ishning siyosiy sabablar bilan qo‘zg‘atilganini ta’kidladi.
Hukmga nisbatan apellyatsiya berilishi mumkin bo‘lib, bu holat ijroning kechikishiga olib kelishi ehtimoldan xoli emas. Liviya mablag‘lari bilan bog‘liq shubhalar ilk bor 2011 yilda yuzaga chiqqan.
Muammar Qaddafiy ham o‘z vaqtida Sarkozini qo‘llab-quvvatlash uchun katta miqdorda mablag‘ ajratilganini tan olgan edi. Bu hukm Sarkozining uchinchi sud qarori hisoblanadi.
2024 yilda u korrupsiya va ta’sir o‘tkazishda aybdor deb topilgan, shuningdek, 2012 yilgi “Bigmalion” ishi doirasida bir yil qamoq jazosi olgan. Ushbu holatlar Fransiya siyosatida katta shov-shuvlarga sabab bo‘lgan.

Николя Саркози приговорён к пяти годам заключения за коррупцию
23-й президент Франции Николя Саркози признан виновным по делу о коррупции и приговорён к пяти годам лишения свободы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Le Monde. Дело связано с президентскими выборами 2007 года, и по результатам расследования близкие окружению Саркози достигли соглашения с ливийским правительством о финансировании предвыборной кампании.
Сообщается, что общая сумма этих средств составляет 50 миллионов евро. Саркози частично признал факт незаконного финансирования, однако отверг основные обвинения в коррупции и финансировании за счёт средств Муаммара Каддафи.
В ходе судебного процесса его ближайшие помощники, бывшие министры Клод Гаян и Брюс Хортефё, также были признаны виновными. При этом Саркози отрицал свою вину и подчёркивал, что дело возбуждено по политическим мотивам.
Возможна подача апелляции на приговор, что может привести к отсрочке исполнения наказания. Подозрения, связанные с ливийскими средствами, впервые возникли в 2011 году.
Муаммар Каддафи также когда-то признал, что выделял значительные суммы на поддержку Саркози. Этот приговор является третьим судебным решением в отношении Саркози.
В 2024 году он был признан виновным в коррупции и злоупотреблении влиянием, а также получил год тюремного заключения по делу «Бигмалион» 2012 года. Эти события вызвали большой резонанс во французской политике.