Nikolya Sarkozi Liviya kampaniyasi uchun qamaldi
Fransiyaning sobiq prezidenti Nikolya Sarkozi Liviya tomonidan prezidentlik kampaniyasini moliyalashtirish ishi bo‘yicha besh yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud qaroriga ko‘ra, Sarkozi aybdor deb topildi. Ushbu ma’lumot Kursiv media tomonidan e’lon qilindi.
Ish doirasida sobiq ichki ishlar vaziri Klod Gean olti yilga qamaldi va 250 ming yevro jarimaga tortildi. Bris Ortefe esa ikki yilga qamaldi hamda 50 ming yevro jarima to‘lashi belgilandi.
Kampaniyaning sobiq g‘aznachisi Erik Vert va yana ikki shaxs esa aybsiz deb topildi. Noqonuniy moliyalashtirish bo‘yicha tergov 2013-yilda boshlangan.
Ayblovlarning asosiy manbai sifatida tadbirkor Ziyod Takiddin ko‘rsatildi, u Liviya 2007 yilgi saylovlarni moliyalashtirganini iddao qilgan. Sud jarayoni davomida barcha tomonlarning dalillari ko‘rib chiqildi va yakuniy hukm chiqarildi.

Николя Саркози оказался в затруднительном положении из-за ливийской кампании
Бывший президент Франции Николя Саркози был приговорён к пяти годам лишения свободы по делу о финансировании президентской кампании Ливией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению суда, Саркози признан виновным. Эта информация была опубликована медиа-ресурсом Kursiv.
В рамках дела бывший министр внутренних дел Клод Геан получил шесть лет тюрьмы и штраф в размере 250 тысяч евро. Брюс Ортефе приговорён к двум годам заключения и штрафу в 50 тысяч евро.
Бывший казначей кампании Эрик Верт и ещё два человека были признаны невиновными. Расследование незаконного финансирования началось в 2013 году.
Основным источником обвинений стал предприниматель Зийод Такиддин, который утверждал, что Ливия финансировала выборы 2007 года. В ходе судебного процесса были рассмотрены доказательства всех сторон и вынесен окончательный приговор.