Aqmola cho‘poni yolg‘on bombani aybdor deb topildi
Aqmola viloyatida yashovchi bir erkak qasddan jinoyat sodir qilib, qamoqda bepul ovqat va kiyim-kechak olishni maqsad qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Nur.kz” nashri xabar berdi. Sud ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu shaxs uchinchi marta yolg‘on terrorchilik haqidagi xabarlarni tarqatganligi uchun sudga tortilgan.
Avvalgi 2019 va 2023 yillardagi holatlarda ham u xuddi shunday yolg‘on ma’lumotlar uchun jazolangan. Joriy yilning avgust oyida erkak cho‘pon sifatida ishlayotgan paytda “112” tezkor xizmatiga qo‘ng‘iroq qilib, Ostonadagi avtovokzalga bomba qo‘yilganligi haqida yolg‘on xabar bergan.
Maxsus xizmatlar voqea joyiga yetib borib tekshiruv o‘tkazganlarida, bu ma’lumot tasdiqlanmadi. Sudda ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan olgan va bunday harakatni doimiy yashash joyi yo‘qligi hamda qamoqda bepul ovqat va kiyim olish uchun qilganini bildirgan.
O‘tmishda sudlanganligi va jiddiy qayd etishlar hisobga olingan holda, sud uni qat’iy nazorat ostidagi koloniyada ikki yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan jazoladi. Ushbu holat qonunni bilish va shaxsiy mas’uliyatning ahamiyatini yana bir bor eslatdi.
Shuningdek, bepul xizmatlar va imtiyozlardan noto‘g‘ri foydalanish jinoiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligi ta’kidlandi. Qonun har bir fuqaro uchun teng va adolatli amal qiladi.

Аqmola пастух признан виновным в ложной бомбе
В Акмолинской области проживающий мужчина умышленно совершил преступление с целью бесплатно получать еду и одежду в тюрьме. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает издание “Nur.kz”. Согласно данным суда, данный человек был привлечён к ответственности за распространение ложных сообщений о терроризме в третий раз.
В предыдущих случаях в 2019 и 2023 годах он также был наказан за подобные ложные сведения. В августе текущего года, работая пастухом, мужчина позвонил в службу экстренной помощи «112» и сообщил ложную информацию о заложенной бомбе на автовокзале в Астане.
Спецслужбы прибыли на место происшествия и провели проверку, которая не подтвердила данную информацию. В суде обвиняемый полностью признал свою вину и заявил, что совершил такие действия из-за отсутствия постоянного места жительства и желания получать бесплатное питание и одежду в тюрьме.
С учётом его предыдущих судимостей и серьёзных замечаний суд приговорил его к двум годам лишения свободы в колонии строгого режима. Этот случай вновь напомнил о важности знания закона и личной ответственности.
Также было подчеркнуто, что неправильное использование бесплатных услуг и льгот может привести к уголовным последствиям. Закон действует одинаково и справедливо для каждого гражданина.