Urmiya ko‘li butunlay qurib ketdi, tahdid oshmoqda
Eron hududida joylashgan va Osiyodagi eng yirik sho‘r suv havzasi hisoblangan Urmiya ko‘li butunlay qurib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat nafaqat ekologlar, balki jamoatchilik va muxolifat ommaviy axborot vositalari orasida keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, ko‘lning qurib qolishi to‘g‘ridan to‘g‘ri hukumatning suv siyosati bilan bog‘liqdir.
Ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda bir milliondan oshiq noqonuniy quduqlar qazilib, yer osti suvlari keskin kamaygan. Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi sohasi umumiy suv resurslarining 88 foizini iste’mol qilmoqda, biroq iqtisodiyotdagi ichki mahsulotdagi ulushi atigi 10 foizni tashkil etadi.
Ekologlar Urmiya ko‘lining qurishi natijasida tabiiy muhitda jiddiy muammolar yuzaga kelganini ta’kidlamoqda. Xususan, qurg‘oqchilik sabab shamollar kuchayib, dehqonchilik faoliyati qiyinlashmoqda.
Bu esa mintaqada oziq-ovqat xavfsizligi va aholi turmush tarziga katta tahdid solmoqda. Ko‘lning yo‘qolishi nafaqat ekologik, balki ijtimoiy va iqtisodiy inqirozga ham olib kelishi mumkinligi qayd etilmoqda.
Shu bois, suv resurslarini samarali boshqarish va muhofaza qilish choralari kuchaytirilishi zarur. Aks holda, mintaqadagi tabiiy resurslar va insonlarning hayot sifati jiddiy xavf ostida qoladi.

Озеро Урмия полностью высохло, угроза усиливается
Озеро Урмия, расположенное на территории Ирана и являющееся крупнейшим соленым водоемом в Азии, полностью высохло. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация вызывает широкие обсуждения не только среди экологов, но и в общественности и средствах массовой информации оппозиции. По словам ответственных лиц, высыхание озера напрямую связано с государственной водной политикой.
Согласно данным, в стране было пробурено более миллиона незаконных скважин, что привело к резкому сокращению подземных вод. При этом сельское хозяйство потребляет 88 процентов всех водных ресурсов, хотя его доля в валовом внутреннем продукте составляет всего 10 процентов.
Экологи подчеркивают, что высыхание озера Урмия вызвало серьезные проблемы в природной среде. В частности, из-за засухи усиливаются ветры, что затрудняет сельскохозяйственную деятельность.
Это создает серьезную угрозу продовольственной безопасности и образу жизни населения в регионе. Отмечается, что исчезновение озера может привести не только к экологическому, но и к социальному и экономическому кризису.
Поэтому необходимо усилить меры по эффективному управлению и охране водных ресурсов. В противном случае природные ресурсы региона и качество жизни людей окажутся под серьезной угрозой.