Amerika Qo‘shma Shtatlari qiruvchi samolyotlari Alyaska yaqinida Rossiyaga tegishli harbiy samolyotlarni kuzatish uchun havoga ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda CBS News axborot agentligi xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiyaning ikkita Tu-95 va ikkita Su-35 harbiy samolyoti Alyaska hududidagi havo mudofaa identifikatsiya zonasiga kirgan.
Ularni nazorat qilish maqsadida AQSH qo‘shinlari tomonidan E-3 radarli samolyoti, to‘rtta F-16 qiruvchisi hamda to‘rtta KC-135 yoqilg‘i to‘ldiruvchi samolyoti parvoz qilgan. Shimoliy Amerika kosmik va havo mudofaa qo‘mondonligi bayonotida ta’kidlanishicha, ushbu operatsiya davomida hech qanday kutilmagan holat yuz bermagan va barcha samolyotlar reja asosida o‘z bazalariga qaytgan.
Bu voqea hududiy xavfsizlik va havo chegaralarini nazorat qilish borasidagi muntazam harakatlarning bir qismi sifatida amalga oshirildi. AQSH va Rossiya o‘rtasidagi harbiy aloqalar doirasida bunday kuzatuvlar tez-tez uchrab turadi va hududiy chegaralarning himoyasi uchun muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Самолёты США наблюдали за Россией у берегов Аляски
Истребители Соединённых Штатов Америки были подняты в воздух для наблюдения за российскими военными самолетами возле Аляски. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство CBS News. По данным, два российских военных самолёта Ту-95 и два Су-35 вошли в зону идентификации воздушной обороны на территории Аляски.
Для их контроля ВВС США направили самолет с радаром E-3, четыре истребителя F-16 и четыре самолёта-заправщика KC-135. В заявлении Североамериканского командования космической и воздушной обороны отмечается, что во время операции не произошло никаких непредвиденных ситуаций, и все самолёты вернулись на свои базы согласно плану.
Это событие было частью регулярных действий по обеспечению территориальной безопасности и контролю воздушных границ. Такие наблюдения в рамках военных связей между США и Россией происходят часто и имеют важное значение для защиты территориальных границ.