Moskva aeroportida ikki samolyot to‘qnashdi, jarohat yo‘q
Kecha, 24 sentyabr kuni Rossiya poytaxti Moskva shahridagi Sheremetyevo aeroportida ikki yo‘lovchi samolyoti to‘qnashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Federal havo transporti agentligi, ya’ni Rosaviatsiya xabar berdi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Rossiya aviakompaniyasiga qarashli Superjet 100 samolyoti Sankt-Peterburgga parvozga tayyorlanayotgan edi.
Shu paytda Hainan Airlines aviakompaniyasiga tegishli Airbus A330 samolyoti Pekinga qaytib ketayotgan edi. Ular uchish-qo‘nish yo‘lagida parvozga tayyorgarlik ko‘rayotganda to‘qnashish yuz berdi.
Baxtga qarshi, yo‘lovchilar jarohat olmadilar. Rossiya aviakompaniyasining ma’lumotiga ko‘ra, Hainan Airlines samolyotining qanoti Superjet 100 samolyotining orqa qismiga tegib, texnik zarar yetkazdi.
Hainan Airlines samolyoti hozirda tekshiruvdan o‘tkazilmoqda va vaqtincha parvozlardan chetlatilgan. Yo‘lovchilarning xavfsizligi birinchi o‘rinda tutilgan.
Sankt-Peterburg reysidagi yo‘lovchilar zaxira samolyot orqali o‘z manzillariga yetkazildi. Pekin reysining 264 yo‘lovchisi esa zaxira samolyot tayyor bo‘lgunga qadar aeroport yaqinidagi mehmonxonada joylashtirildi.
Rosaviatsiya hodisani o‘rganish uchun maxsus komissiya tuzilishini ma’lum qildi. Ushbu voqea aeroportlarda texnik nazorat va xavfsizlik choralari qanchalik muhim ekanligini yana bir bor isbotladi.
Yo‘lovchilarning xavfsizligi va samolyotlarning texnik holatini muntazam tekshirish havo transportida muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.

В аэропорту Москвы столкнулись два самолёта, пострадавших нет
Вчера, 24 сентября, в аэропорту Шереметьево в столице России Москве столкнулись два пассажирских самолёта. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Федеральное агентство воздушного транспорта России, то есть Росавиация. По предварительным данным, самолёт Superjet 100, принадлежащий российской авиакомпании, готовился к вылету в Санкт-Петербург.
В это время самолёт Airbus A330 авиакомпании Hainan Airlines возвращался в Пекин. Столкновение произошло, когда они готовились к взлёту на взлётно-посадочной полосе.
К счастью, пассажиры не получили травм. По информации российской авиакомпании, крыло самолёта Hainan Airlines коснулось задней части самолёта Superjet 100, причинив технические повреждения.
Самолёт Hainan Airlines в настоящее время проходит проверку и временно отстранён от полётов. Безопасность пассажиров поставлена на первое место.
Пассажиры рейса в Санкт-Петербург были доставлены к месту назначения запасным самолётом. 264 пассажира рейса в Пекин разместились в гостинице рядом с аэропортом до тех пор, пока не будет готов запасной самолёт.
Росавиация сообщила о создании специальной комиссии для расследования инцидента. Это событие ещё раз подтвердило, насколько важен технический контроль и меры безопасности в аэропортах.
Было подчеркнуто, что безопасность пассажиров и регулярная проверка технического состояния самолётов имеют важное значение в воздушном транспорте.