Tramp Putinning urush harakatlarini to‘xtatishni talab qildi
AQSH prezidenti Donald Tramp Turkiya rahbari Rajab Toyyib Erdo‘g‘an bilan bo‘lgan muloqotida Rossiya prezidenti Vladimir Putin haqida muhim fikrlarni bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp Putinning urush harakatlarini darhol to‘xtatishi zarurligini ta’kidladi. U odamlarning hayoti behuda yo‘qotilayotganini qayd etib, bu jarayonni to‘xtatish kerakligini aytdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya katta mablag‘lar sarflab, bombalar va raketalar ishlatmoqda, ammo natijada hududlarni egallashda muvaffaqiyatsizlikka uchramoqda. Shuningdek, Amerika prezidenti Turkiya rahbari haqida ham fikr bildirdi.
Uning ta’kidlashicha, Rossiya Ukrainaga qarshi uzluksiz hujum qilayotgan bir paytda Erdo‘g‘an Moskva bilan neft savdosini cheklashni rejalashtirmoqda. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Turkiya Ukrainadagi voqealarga sezilarli ta’sir ko‘rsatish imkoniyatiga ega.
Tramp Erdo‘g‘anni hurmat qilishini aytib, uning urush yo‘nalishiga ta’sir o‘tkazishi mumkinligini, lekin hozircha betaraflikni saqlayotganini ta’kidladi. AQSH prezidenti Turkiya yetakchisi nafaqat o‘z mamlakatida, balki Ukraina va Rossiyada ham hurmatga sazovor ekanini bildirdi.
U Erdo‘g‘an kuchli armiya tuzib, Amerika qurol-aslahalaridan samarali foydalanayotganini alohida qayd etdi. Shuningdek, Tramp Putinni o‘zi kabi yaqindan bilishini ta’kidladi.

Трамп потребовал от Путина прекратить военные действия
Президент США Дональд Трамп в ходе общения с лидером Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом высказал важные мысли о президенте России Владимире Путине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трамп подчеркнул необходимость немедленного прекращения военных действий Путиным. Он отметил, что жизни людей теряются напрасно, и этот процесс необходимо остановить.
По словам Трампа, Россия тратит большие средства, используя бомбы и ракеты, но при этом терпит неудачи в захвате территорий. Также президент США высказался о лидере Турции.
Он отметил, что в то время как Россия ведет непрерывные атаки против Украины, Эрдоган планирует ограничить торговлю нефтью с Москвой. По словам Трампа, Турция имеет значительное влияние на события в Украине.
Трамп заявил, что уважает Эрдогана, который может влиять на ход войны, но пока сохраняет нейтралитет. Президент США отметил, что лидер Турции пользуется уважением не только в своей стране, но и в Украине и России.
Он особо подчеркнул, что Эрдоган создал сильную армию и эффективно использует американское оружие. Также Трамп отметил, что хорошо знает Путина лично.