Janubiy Koreyada 60 ming yolg‘on chaqiruv holati aniqlandi
Ma’lum bo‘lishicha, u ikki yildan kamroq vaqt ichida politsiyaga taxminan 60 ming marta yolg‘on chaqiruv qilgan. “The Korea Herald” nashri bu voqea haqida xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, erkakning jami 58 ming 307 qo‘ng‘irog‘idan 51 tasi favqulodda vaziyat sifatida qabul qilingan. U qo‘ng‘iroqlarda muzlatgich o‘g‘irlaganini, ukasini o‘ldirish rejasini aytganini, shuningdek, qo‘lga olinganini va o‘z xohishiga qarshi muomala qilinayotganini bildirgan.
2023 yildan beri ushbu shaxs yolg‘on chaqiruvlar uchun yetti marta jarimaga tortilgan. Politsiya xodimlarining xizmat faoliyatiga to‘sqinlik qilgani sababli unga nisbatan tergov o‘tkazilmoqda.
Erkak besh yilgacha qamoqqa olinishi yoki 10 million yujon, ya’ni taxminan 86 million so‘m jarimaga tortilishi mumkin. Qo‘shimcha ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yil may oyining birinchi to‘rt kunida u politsiyaga 1882 marta murojaat qilgan.
U yolg‘iz yashashi va ko‘pincha mast bo‘lishi sababli qo‘ng‘iroqlarning aksariyatini yolg‘ondan qilganini tan olgan. Ushbu voqea Janubiy Koreyada politsiya xizmatining mas’uliyati va sabr-toqati sinovdan o‘tgan holat sifatida qabul qilinmoqda.

В Южной Корее выявлено 60 тысяч случаев ложных вызовов
23 сентября текущего года полиция Южной Кореи задержала мужчину около 50 лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Как выяснилось, за менее чем два года он сделал около 60 тысяч ложных вызовов в полицию. Об этом сообщает издание “The Korea Herald”.
По данным, из общего числа 58 307 звонков мужчины 51 был принят как чрезвычайная ситуация. В звонках он сообщал о краже холодильника, планах убить брата, а также о том, что его задержали и с ним обращаются против его воли.
С 2023 года этот человек был оштрафован семь раз за ложные вызовы. В связи с препятствованием работе сотрудников полиции в отношении него проводится расследование.
Мужчина может быть заключён в тюрьму на срок до пяти лет или оштрафован на 10 миллионов вон, что примерно составляет 86 миллионов сумов. По дополнительным данным, в первые четыре дня мая 2024 года он обратился в полицию 1882 раза.
Он признался, что большинство звонков были ложными из-за того, что он живёт один и часто бывает пьяным. Этот случай рассматривается как испытание ответственности и терпения полиции Южной Кореи.