Afg‘on er-xotin Eron chegara minasida halok bo‘ldi
Joriy yilning 22 sentyabr kuni Eronning Siston-Balujiston viloyatidagi Saravon tumanining Kaleh Grand chegara hududida afg‘onistonlik er-xotin mina portlashi oqibatida halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ular ogohlantiruvchi belgilar bo‘lmagan mina maydoniga kirib qolgan. Portlash natijasida er-xotin voqea joyida vafot etgan, hozirda ularning shaxsi aniqlanmoqda.
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi chegarada xavfsizlik choralari sifatida mina maydonlarini o‘rnatgan. Mazkur voqea Eronning chegara viloyatlarida yashayotgan afg‘onistonliklar duch kelayotgan xavf-xatarlarni yana bir bor ko‘rsatdi.
Harbiylashtirilgan hududlar va noto‘g‘ri belgilangan minalar odamlar hayotiga jiddiy xavf tug‘dirmoqda. Huquq faollari bunday holatlarda javobgarlik yo‘qligi va insonparvarlik normalariga e’tiborsizlik mavjudligini ta’kidlamoqda.
Hodisa afg‘onistonlik qochqinlar Eron hududida tobora kuchayib borayotgan bosim ostida yashab turgan paytda yuz berdi. Ular majburiy deportatsiya, muntazam bosim va mojarolardan aziyat chekmoqda.
2021 yilda “Tolibon” hokimiyatni qo‘lga olgach, xavfsizlik izlab Eronga kelgan ko‘plab afg‘onistonliklar hozirda hibsga olinishi yoki chiqarib yuborilishidan qo‘rqib yashamoqda. Shuningdek, Eron hukumati afg‘onistonlik bolalarning ta’lim olishiga qo‘ygan cheklovlar vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Faollar bolalarning maktabga qabul qilinmayotgani va buning natijasida butun avlodning savodsizlik va ijtimoiy izolyatsiya xavfi ortayotganini bildiradi. Bu tizimli kamsitish afg‘onistonliklarning boshpana topish, sog‘liqni saqlash va hayot uchun kurashdagi muammolarini yanada kuchaytirmoqda.
Inson huquqlari tashkilotlari Tehronni qochqinlarga nisbatan xalqaro majburiyatlarni bajarishga, tinch aholiga zo‘ravonlikdan himoya qilish, ta’lim olish imkoniyatlarini yaratish hamda asossiz deportatsiyadan voz kechishga chaqirmoqda. Shu bilan birga, faollar vaziyatning yanada og‘irlashayotgani haqida ogohlantirib, xalqaro jamoatchilikning diqqatini jalb qilmoqda.

Афганская супружеская пара погибла на иранской границе
22 сентября текущего года на пограничной территории района Калех Гранд в провинции Систан и Белуджистан Ирана афганская супружеская пара погибла в результате подрыва на мине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По известным данным, они вошли на минное поле, не обозначенное предупреждающими знаками. В результате взрыва супруги погибли на месте происшествия, в настоящее время их личности устанавливаются.
Корпус стражей исламской революции Ирана установил минные поля на границе в качестве мер безопасности. Этот инцидент вновь продемонстрировал опасности, с которыми сталкиваются афганцы, проживающие в пограничных провинциях Ирана.
Военизированные территории и неправильно обозначенные мины представляют серьёзную угрозу для жизни людей. Правозащитники отмечают отсутствие ответственности в таких случаях и игнорирование гуманитарных норм.
Событие произошло в то время, когда афганские беженцы в Иране живут под растущим давлением. Они страдают от принудительной депортации, постоянного давления и конфликтов.
После прихода к власти «Талибана» в 2021 году многие афганцы, ищущие безопасность в Иране, сейчас живут в страхе ареста или депортации. Кроме того, ограничения, введённые иранским правительством на образование афганских детей, усугубляют ситуацию.
Активисты сообщают, что дети не принимаются в школы, что увеличивает риск неграмотности и социальной изоляции целого поколения. Эта системная дискриминация усугубляет проблемы афганцев в поисках убежища, здравоохранения и борьбы за жизнь.
Правозащитные организации призывают Тегеран выполнять международные обязательства по отношению к беженцам, защищать мирное население от насилия, создавать возможности для получения образования и отказаться от необоснованных депортаций. В то же время активисты предупреждают о дальнейшем ухудшении ситуации и привлекают внимание международного сообщества.