Shimoliy Koreyada sevgi maktublari taqiqlanmoqda
Shimoliy Koreyada fuqarolar o‘rtasida sevgi izhor qilingan maktublarni yozish qat’iyan taqiqlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiylar bunday harakatlarni “kapitalistik buzilgan turmush tarzi” deb baholab, keskin tanqid qilmoqda. Metro nashrining xabariga ko‘ra, Hamhun shahridagi bir fabrikada o‘tkazilgan tekshiruvda sevgi maktubi topilgan.
Maktubda “Men seni yaxshi ko‘raman” va “Faqat sen haqingda o‘ylayman” kabi so‘zlar yozilganligi ma’lum qilindi. Ushbu holat mamlakat bo‘ylab keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Maktub muallifi jamoat oldida “axloqan buzilgan” sifatida tanqid qilinib, o‘z xatosini tan olib, ochiqcha pushaymonlik bildirishga majbur qilindi. Guvohlarning aytishicha, fabrikadagi boshqa ishchilar ham ushbu jarayonni majburan kuzatishga majbur bo‘lgan.
Bu voqea Shimoliy Koreyada shaxsiy his-tuyg‘ularni ochiq ifoda etishning jiddiy cheklovlarga duch kelayotganini ko‘rsatadi. Rasmiy siyosat doirasida bunday maktublar “ijtimoiy tartib va axloq me’yorlariga zid” deb hisoblanmoqda.
Natijada, shaxsiy munosabatlarni ifoda etish usullari qat’iy nazorat ostida saqlanmoqda. Bu holat mamlakatda inson huquqlari va erkinliklari sohasida cheklovlarning mavjudligini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Северной Корее запрещены любовные письма
В Северной Корее строго запрещено писать письма с признаниями в любви между гражданами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальные лица оценивают такие действия как «капиталистический испорченный образ жизни» и резко критикуют их. По сообщению издания Metro, в ходе проверки на одном из заводов в городе Хамхын было обнаружено любовное письмо.
В письме были написаны такие слова, как «Я тебя люблю» и «Я думаю только о тебе». Этот случай вызвал широкие обсуждения по всей стране.
Автор письма был публично осужден как «морально испорченный», вынужден признать свою ошибку и открыто выразить раскаяние. По словам свидетелей, другие работники завода также были вынуждены принудительно наблюдать за этим процессом.
Этот инцидент показывает, что в Северной Корее открытое выражение личных чувств сталкивается с серьезными ограничениями. В рамках официальной политики такие письма считаются «противоречащими социальному порядку и нормам морали».
В результате способы выражения личных отношений находятся под строгим контролем. Эта ситуация вновь подтверждает наличие ограничений в области прав и свобод человека в стране.