Zelenskiy Rossiya hujumini to‘xtatishni talab qildi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy BMT Bosh Assambleyasida Rossiya Ukrainadagi urushni to‘xtatmasa, boshqa davlatlarga ham hujum qilishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ittifoqchilarni birlashishga va Ukrainaga ko‘proq yordam ko‘rsatishga chaqirdi. Zelenskiy yangi qurollar va dronlarning global xavf tug‘dirayotganini bildirdi.
Prezident Yevropa mamlakatlarini, xususan Moldova va boshqa qo‘shni davlatlarni Rossiya ta’siriga berib qo‘ymaslik kerakligini aytdi. So‘nggi paytlarda Estoniya, Polsha va Ruminiya Rossiya dronlari havo hududini buzganini ma’lum qildi.
Zelenskiy AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuvini ijobiy baholadi va Vashington Ukrainaga xavfsizlik kafolatlari berishini ta’kidladi. Tramp esa Kiyev o‘z hududlarini qaytarib olishi mumkinligini ma’lum qildi.
Ushbu fikrlar xalqaro hamjamiyatda muhim ahamiyat kasb etmoqda va tinchlik jarayoniga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Зеленский потребовал остановить нападение России
Президент Украины Владимир Зеленский на Генеральной Ассамблее ООН подчеркнул, что если Россия не прекратит войну в Украине, она может напасть и на другие государства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он призвал союзников объединиться и оказать Украине больше помощи. Зеленский отметил, что новые вооружения и дроны создают глобальную угрозу.
Президент заявил, что страны Европы, в частности Молдова и другие соседние государства, не должны поддаваться влиянию России. В последнее время Эстония, Польша и Румыния сообщили о нарушении своего воздушного пространства российскими дронами.
Зеленский положительно оценил встречу с президентом США Дональдом Трампом и подчеркнул, что Вашингтон предоставит Украине гарантии безопасности. Трамп же заявил, что Киев сможет вернуть свои территории.
Эти заявления имеют важное значение для международного сообщества и, как ожидается, повлияют на процесс мирного урегулирования.