Amazon mijozlarni aldagani uchun 2,5 milliard dollar jarima to‘ladi
Amazon kompaniyasi mijozlarini aldagani uchun Amerika Qo‘shma Shtatlari Federal Savdo Komissiyasi bilan tarixiy darajadagi kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Kommersant" nashri xabar berdi. Kelishuvga ko‘ra, Amazon hukumatga 1 milliard dollar jarima to‘laydi va jabrlangan iste’molchilarga qo‘shimcha 1,5 milliard dollar to‘lov amalga oshiradi.
2019 yil o‘rtalarida Federal Savdo Komissiyasi Amazonga qarshi da’vo qo‘zg‘atgan edi. Kompaniya foydalanuvchilarning roziligisiz ularni Amazon Prime obunasiga a’zo qilgani uchun ayblangan.
Amazon Prime obunasi oqimli video xizmatlari, bepul yetkazib berish va boshqa premium xizmatlardan foydalanish imkonini beradi. Ushbu xizmat yillik 139 dollar turadi.
Amazon esa o‘z navbatida hech qanday qonunbuzarlikni tan olmaydi va o‘zining ochiqlik amaliyoti sanoat standartlariga to‘liq mos kelishini, shuningdek, obuna jarayonlari mijozlar uchun tushunarli ekanini ta’kidlaydi. Kompaniya mijozlar manfaatlarini himoya qilishga katta e’tibor qaratishini bildirgan.

Amazon заплатит штраф в размере 2,5 миллиарда долларов за обман клиентов
Компания Amazon достигла исторического соглашения с Федеральной торговой комиссией США за обман своих клиентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Коммерсант". Согласно соглашению, Amazon выплатит правительству штраф в размере 1 миллиарда долларов и дополнительно 1,5 миллиарда долларов пострадавшим потребителям.
В середине 2019 года Федеральная торговая комиссия подала иск против Amazon. Компания обвинялась в том, что без согласия пользователей подписывала их на подписку Amazon Prime.
Подписка Amazon Prime предоставляет доступ к потоковым видео-сервисам, бесплатной доставке и другим премиальным услугам. Стоимость этой услуги составляет 139 долларов в год.
В свою очередь, Amazon не признаёт никаких нарушений и подчёркивает, что её практика прозрачности полностью соответствует отраслевым стандартам, а процессы подписки понятны клиентам. Компания заявила, что уделяет большое внимание защите интересов клиентов.