Tramp Vashingtonda o‘lim jazosini tikladi
AQSH prezidenti Donald Tramp Vashington shahrida o‘lim jazosini qayta tiklash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora 1981 yilda shahar kengashi tomonidan bekor qilingan edi. Oq uy bayonotiga ko‘ra, Tramp AQSH Bosh prokurori va Kolumbiya okrugi prokuroriga eng og‘ir jinoyatlarni oldini olish va jazolash maqsadida federal o‘lim jazosi qonunlarini to‘liq amalga oshirishni ko‘rsatadigan prezident memorandumini imzoladi.
Endilikda qotillikda ayblangan jinoyatchilar qatl qilinishi mumkin bo‘ladi. O‘lim jazosini tiklashning asosiy sababi shaharda jinoyatchilik darajasining yuqoriligi hisoblanadi.
Tramp bir necha bor AQSH poytaxtida xavf darajasining pasaymasligidan norozilik bildirgan. Oq uy ta’kidicha, Kolumbiya okrugida so‘nggi yillarda yuritilgan yumshoq siyosat jinoyatchilikning oshishiga sabab bo‘lgan va bu aholi, tashrif buyuruvchilar hamda federal idoralar uchun xavf tug‘dirdi.
Shuning uchun Vashington mamlakatdagi eng xavfli shaharlardan biriga aylangan. AQSH Bosh prokurori Pam Bondi o‘lim jazosini mamlakat bo‘ylab kengaytirish harakatini allaqachon e’lon qilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu chora nafaqat Vashingtonda, balki butun AQSH bo‘ylab amalga oshiriladi. Bu qaror jinoyatchilik darajasini kamaytirish va jamiyat xavfsizligini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.

Трамп восстановил смертную казнь в Вашингтоне
Президент США Дональд Трамп подписал указ о восстановлении смертной казни в городе Вашингтон. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера была отменена городским советом в 1981 году. По заявлению Белого дома, Трамп подписал президентский меморандум, который указывает Генеральному прокурору США и прокурору округа Колумбия полностью применять федеральные законы о смертной казни с целью предотвращения и наказания самых тяжких преступлений.
Теперь преступники, обвинённые в убийстве, могут быть казнены. Основной причиной восстановления смертной казни считается высокий уровень преступности в городе.
Трамп неоднократно выражал недовольство тем, что уровень опасности в столице США не снижается. По словам Белого дома, мягкая политика, проводимая в последние годы в округе Колумбия, привела к росту преступности, что создало угрозу для жителей, посетителей и федеральных учреждений.
Поэтому Вашингтон стал одним из самых опасных городов страны. Генеральный прокурор США Пэм Бонди уже объявила о попытках расширить применение смертной казни по всей стране.
По её словам, эта мера будет применяться не только в Вашингтоне, но и по всей территории США. Это решение принято с целью снижения уровня преступности и обеспечения безопасности общества.