Germaniyada qishloq xo‘jaligida so‘nggi 25 yil ichida kartoshka hosilida rekord natija kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat qishloq xo‘jaligi vazirligi va Agrarheute nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda kartoshka hosili o‘tgan yillarga nisbatan sezilarli darajada oshishi bashorat qilinmoqda. Rasmiy hisobotlarga ko‘ra, nemis fermerlari bu yil kartoshka hosilini 5,3 foizga ko‘paytirib, jami 13,4 million tonnadan ortiq mahsulot yig‘ib olishni rejalashtirmoqda.
Hosildorlik odatdagidan 17 foiz yuqori bo‘lib, ekin maydonlari ham 6,7 foizga kengaygan. Umuman olganda, kartoshka ekilgan maydon 301 ming gektarga yetdi.
Bir gektardan o‘rtacha 44 tonna hosil olish kutilmoqda, bu so‘nggi yillarda kuzatilmagan ko‘rsatkichdir. Narxlar esa fermerlar uchun kutilgan darajada foydali bo‘lmadi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, 1 sentner kartoshka o‘rtacha 14,9 yevro daromad keltirmoqda, ammo bozorda narxlar 10 yevrodan 24 yevrogacha farq qilmoqda. So‘nggi marta kartoshka narxi shunchalik pastga tushishi 2021-yil kuzida qayd etilgan edi.
Hosilning ko‘pligi esa iste’molchilar uchun ijobiy natija berdi. Iyul oyida kartoshka narxi o‘tgan yilga nisbatan 18,9 foizga arzonlashdi, bu esa aholining kundalik xarajatlariga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, fermerlar hosil ko‘pligi va narxlarning pasayishi sababli kartoshkaning bir qismini chorvachilik uchun yoki biogaz ishlab chiqarish korxonalariga yo‘naltirishga majbur bo‘lmoqda. Mutasaddilar narxlarning yaqin kelajakda ko‘tarilishi kutilmayotganini ma’lum qilishdi.

В Германии урожай картофеля растет рекордными темпами
В Германии в сельском хозяйстве ожидается рекордный урожай картофеля за последние 25 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства сельского хозяйства страны и издания Agrarheute, в 2025 году прогнозируется значительное увеличение урожая картофеля по сравнению с предыдущими годами. Согласно официальным отчетам, немецкие фермеры планируют увеличить урожай картофеля на 5,3% и собрать более 13,4 миллиона тонн продукции.
Урожайность на 17% выше обычной, а площади посевов увеличились на 6,7%. В целом площадь, засеянная картофелем, достигла 301 тысячи гектаров.
Ожидается средний урожай 44 тонны с гектара, что является показателем, не наблюдавшимся в последние годы. Цены для фермеров оказались не такими выгодными, как ожидалось.
По расчетам, 1 центнер картофеля приносит в среднем доход в 14,9 евро, однако цены на рынке варьируются от 10 до 24 евро. В последний раз цена на картофель была настолько низкой осенью 2021 года.
Изобилие урожая принесло положительный результат для потребителей. В июле цена на картофель снизилась на 18,9% по сравнению с прошлым годом, что положительно сказалось на повседневных расходах населения.
В то же время фермеры вынуждены направлять часть картофеля на корм скоту или на производство биогаза из-за большого урожая и снижения цен. Ответственные лица сообщили, что в ближайшем будущем повышения цен не ожидается.