Rossiyada yoqilg‘i taqchilligi 360 shoxobcha yopildi
Rossiyada yoqilg‘i taqchilligi sabab mamlakat bo‘ylab 360 ta yoqilg‘i quyish shoxobchalari faoliyatini to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy nashrlar bu haqida xabar berdi. Hukumat benzin eksportiga qo‘yilgan taqiqni 2025 yil oxirigacha uzaytirgan.
Bundan tashqari, neft ishlab chiqarmaydigan korxonalar uchun dizel mahsulotini eksport qilishga ham cheklovlar davom etmoqda. Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Aleksandr Novakning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qaror ichki bozorda qo‘shimcha yoqilg‘i zaxiralarini yaratishga qaratilgan.
Qrim rahbari Sergey Aksyonov aholiga videomurojaat qilib, muammoni tan oldi va mahalliy fuqarolar hamda sayyohlardan sabr-toqatli bo‘lishni so‘radi. U AI-92 markali benzin taqchilligi ikki hafta ichida, AI-95 markali benzin esa ikki kun ichida bartaraf etilishi kutilayotganini bildirdi.
“Izvestiya” nashrining yozishicha, ta’minot uzilishlari Moskva va Moskva viloyati, Belgorod, Sahalin, Primorye va Stavropol hududlarida kuzatilmoqda. “Kommersant” nashri esa oxirgi ikki oy ichida Ukraina tomonidan amalga oshirilgan dron hujumlari natijasida Rossiyada neftni qayta ishlash hajmi 10 foizga kamaygani, bu esa yoqilg‘i tanqisligi va 360 ta shoxobchaning yopilishiga sabab bo‘lganini ta’kidlamoqda.
Ushbu holat Rossiyaning ichki yoqilg‘i bozorida muhim qiyinchiliklarni yuzaga keltirmoqda. Hukumat esa vaziyatni tez orada barqarorlashtirishga harakat qilmoqda.

В России из-за нехватки топлива закрыто 360 заправочных станций
В России из-за нехватки топлива по всей стране прекратили работу 360 автозаправочных станций. Об этом сообщает Zamin.uz.
Местные издания сообщили об этом. Правительство продлило запрет на экспорт бензина до конца 2025 года.
Кроме того, продолжаются ограничения на экспорт дизельного топлива для предприятий, не занимающихся добычей нефти. По словам заместителя председателя Правительства Александра Новака, это решение направлено на создание дополнительных запасов топлива на внутреннем рынке.
Глава Крыма Сергей Аксёнов в видеообращении признал проблему и попросил местных жителей и туристов проявить терпение. Он сообщил, что дефицит бензина марки АИ-92 ожидается устранённым в течение двух недель, а бензина марки АИ-95 — в течение двух дней.
По данным издания «Известия», перебои с поставками наблюдаются в Москве и Московской области, Белгороде, Сахалине, Приморье и Ставропольском крае. Издание «Коммерсантъ» отмечает, что за последние два месяца объём переработки нефти в России снизился на 10% из-за ударов дронов со стороны Украины, что и стало причиной нехватки топлива и закрытия 360 автозаправочных станций.
Эта ситуация создаёт серьёзные трудности на внутреннем топливном рынке России. Правительство прилагает усилия для скорейшей стабилизации ситуации.