Tramp Isroilning G‘arbiy sohil anneksiyasiga qarshi chiqdi
AQSH prezidenti Donald Tramp Isroilning Iordan daryosi G‘arbiy sohilidagi ishg‘ol qilingan hududlarni anneksiya qilish rejasiga qat’iy qarshi chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
25 sentyabr kuni Oq uyda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Tramp bu masala bo‘yicha o‘z pozitsiyasini aniq ifoda etdi. U Isroilning G‘arbiy sohilni qo‘shib olishiga hech qachon yo‘l qo‘ymasligini ta’kidladi va bu jarayonga chek qo‘yish vaqti kelganini bildirdi.
Jurnalistlarning Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan bu mavzuda suhbatlashgani haqida so‘rovlariga javoban Tramp, u bilan gaplashgan yoki gaplashmaganining ahamiyati yo‘qligini aytdi. Uning fikricha, asosiy masala Isroilning anneksiya qilishiga ruxsat bermaslikdir.
Ushbu mavzu ayni paytda Fransiya, Buyuk Britaniya, Kanada va Avstraliya kabi G‘arb davlatlarining Falastinni davlat sifatida tan olishi fonida yanada dolzarb ahamiyat kasb qildi. Shuningdek, Trampning bayonoti AQSH va Isroil munosabatlarida yangi bosqich boshlanishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Bu bilan u birinchi marta ochiq ravishda anneksiya g‘oyasini rad etib, o‘zining qat’iy pozitsiyasini namoyon etdi. Vashingtonning ushbu qarori xalqaro maydonda katta e’tibor qozondi.

Трамп выступил против аннексии Западного берега Израилем
Президент США Дональд Трамп категорически выступил против плана Израиля по аннексии оккупированных территорий на Западном берегу реки Иордан. Об этом сообщает Zamin.uz.
25 сентября на пресс-конференции в Белом доме Трамп четко выразил свою позицию по этому вопросу. Он подчеркнул, что никогда не позволит Израилю присоединить Западный берег и заявил, что пришло время положить конец этому процессу.
В ответ на вопросы журналистов о том, общался ли он с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху по этой теме, Трамп отметил, что не имеет значения, говорил он с ним или нет. По его мнению, главное — не допустить аннексии Израилем.
Эта тема стала особенно актуальной на фоне признания Палестины в качестве государства такими западными странами, как Франция, Великобритания, Канада и Австралия. Кроме того, заявление Трампа может свидетельствовать о начале нового этапа в отношениях между США и Израилем.
Таким образом, он впервые открыто отверг идею аннексии, проявив свою твердую позицию. Это решение Вашингтона привлекло большое внимание на международной арене.