Turkiya Rossiyadan neft importini to‘xtatishga tayyor
Turkiya Rossiyadan neft import qilishni to‘xtatishga tayyorligini AQSH prezidenti Donald Tramp ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on Rossiya neftini import qilishni to‘xtatishga rozi bo‘lganmi, degan savolga bevosita javob bermadi. U shunday dedi: "Agar men uni to‘xtashini xohlasam, u to‘xtaydi." Trampning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror amalga oshishi mumkin, chunki Rossiya neftini boshqa ko‘plab mamlakatlardan xarid qilish imkoniyati mavjud.
Shu bilan birga, u Vengriya va Slovakiya uchun Rossiyadan neft yetkazib berishni to‘xtatish qiyin bo‘lishini ta’kidladi. Turkiya prezidenti aloqa bo‘limi rahbari Burhoniddin Duran Facebook sahifasida Turkiya va AQSH prezidentlari Vashingtonda o‘tkazgan muzokaralari davomida muhim va samarali natijalarga erishilganini bildirdi.
Duranning ta’kidlashicha, Tramp bilan Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuv juda do‘stona muhitda kechdi. Uchrashuvda mudofaa, savdo, energetika, mintaqaviy va global masalalar keng ko‘lamda muhokama qilindi.
Natijada bir qator yirik va sezilarli yutuqlarga erishildi. Ushbu muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Турция готова прекратить импорт нефти из России
Президент США Дональд Трамп заявил, что Турция готова прекратить импорт нефти из России. Об этом сообщает Zamin.uz.
На вопрос, согласен ли президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прекратить импорт российской нефти, Трамп не дал прямого ответа. Он сказал: "Если я захочу, чтобы он прекратил, он прекратит." По словам Трампа, это решение может быть реализовано, поскольку существует возможность закупать российскую нефть у многих других стран.
В то же время он отметил, что для Венгрии и Словакии будет сложно прекратить поставки нефти из России. Глава отдела по связям президента Турции Бурханиддин Дуран сообщил на своей странице в Facebook, что во время переговоров президентов Турции и США в Вашингтоне были достигнуты важные и эффективные результаты.
По словам Дуран, встреча с Трампом в Белом доме прошла в очень дружеской атмосфере. На встрече широко обсуждались вопросы обороны, торговли, энергетики, региональные и глобальные проблемы.
В результате были достигнуты ряд крупных и значимых достижений. Эти переговоры способствуют дальнейшему укреплению сотрудничества между двумя странами.