To‘qayev iqlim sammitlarini firibgarlik deb atadi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev 26 sentabr kuni Fan va texnologiyalar bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishida so‘zlab, ilm-fan va zamonaviy texnologiyalarning har bir davlat uchun strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U global iqlim sammitlaridagi vaziyatlarni keng ko‘lamli firibgarlikka o‘xshatdi. To‘qayev Dubay va Boku shaharlarida o‘tkazilgan yirik sammitlarda ishtirok etganini eslatib, o‘z taassurotlarini baham ko‘rdi.
Uning fikricha, bu yig‘inlarda uchraydigan jarayonlar ko‘proq ommaviy firibgarlikka o‘xshaydi. Bu fikrni bosh vazir O‘ljas Bektenov ham qo‘llab-quvvatlaganini aytdi.
Shuningdek, AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ham yaqinda BMT minbaridan iqlim o‘zgarishini dunyodagi eng katta firibgarlik deb atagan edi. Qozog‘iston hukumati 35 yil ichida to‘liq dekarbonizatsiya dasturini amalga oshirish rejasini e’lon qildi.
To‘qayevning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi kunda mamlakatda yillik 118 milliard kilovatt soat energiya ishlab chiqarilmoqda, ammo bu ko‘rsatkich yetarli emas. Raqamlashtirish va sun’iy intellekt texnologiyalarining rivojlanishi bilan energiyaga talab oshib bormoqda.
Prezident energiya manbalaridan oqilona va samarali foydalanish muhimligini ham ta’kidladi. Xususan, u ko‘mir sanoatiga alohida to‘xtalib, Qozog‘iston yiliga 113 million tonnadan ortiq ko‘mir qazib olishini va dunyoda yetakchi o‘nta davlat qatorida ekanini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 23 sentabr kuni AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ham iqlim inqirozini katta firibgarlik deb atagan, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlarning bashoratlari ko‘pchilik holatlarda noto‘g‘ri chiqqanini ta’kidlagan edi. U bunday siyosat ko‘plab mamlakatlarga iqtisodiy zarar yetkazganini aytib, «agar siz bu yashil firibgarlikdan voz kechmasangiz, mamlakatingiz yutqazadi» degan edi.

Токаев назвал климатические саммиты мошенничеством
Президент Казахстана Касым-Жомарт Тоқаев 26 сентября выступил на заседании Национального совета по науке и технологиям, подчеркнув стратегическую важность науки и современных технологий для каждой страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сравнил ситуацию на глобальных климатических саммитах с масштабным мошенничеством. Тоқаев напомнил о своем участии в крупных саммитах, проходивших в Дубае и Баку, и поделился своими впечатлениями.
По его мнению, процессы, происходящие на этих встречах, больше напоминают массовое мошенничество. Эту точку зрения поддержал и премьер-министр Олжас Бектенов.
Также бывший президент США Дональд Трамп недавно с трибуны ООН назвал изменение климата крупнейшим мошенничеством в мире. Правительство Казахстана объявило план полного декарбонизации в течение 35 лет.
По словам Тоқаева, в настоящее время в стране ежегодно производится 118 миллиардов киловатт-часов энергии, однако этого показателя недостаточно. С развитием цифровизации и технологий искусственного интеллекта спрос на энергию растет.
Президент также подчеркнул важность разумного и эффективного использования источников энергии. В частности, он остановился на угольной промышленности, отметив, что Казахстан ежегодно добывает более 113 миллионов тонн угля и входит в число десяти ведущих стран мира по этому показателю.
Напомним, 23 сентября бывший президент США Дональд Трамп также назвал климатический кризис большим мошенничеством, подчеркнув, что прогнозы ООН и других международных организаций во многих случаях оказались неверными. Он заявил, что такая политика нанесла экономический ущерб многим странам и предупредил: «если вы не откажетесь от этого зеленого мошенничества, ваша страна проиграет».