Netanyaxuning nutqi BMTda kuchli norozilik uyg‘otdi
Uning chiqishi kutilganidan farqli o‘laroq, tinch kechmadi va kuchli noroziliklarga sabab bo‘ldi. Nutq boshlangach, ko‘plab delegatsiyalar o‘z joylarini tark etib chiqib ketishdi.
Shuningdek, qolgan ishtirokchilar orasida uning nutqiga hushtak chalish va hayqiriqlar bilan qarshi chiqish holatlari kuzatildi. Bu hodisa anjuman tarixida esda qoladigan noodatiy vaziyatlardan biri bo‘ldi.
Shunga qaramay, Netanyaxu gapini to‘xtatmay, fikrlarini davom ettirdi. U G‘azo sektorini xalqaro hamjamiyatga murojaat qilish uchun ovoz kuchaytirgichlar bilan qoplangan hudud deb atadi.
Isroil bosh vaziri HAMAS jangarilarini qurollarini tashlab, garovga olinganlarni ozod etishga chaqirdi. Netanyaxu ta’kidlaganidek, Isroil nafaqat o‘zini, balki Yevropa va Amerika kabi yirik mintaqalarni ham “darvozadagi varvarlar”dan himoya qilmoqda.
Shuningdek, u Falastin davlatligini tan olgan mamlakatlarni antisemitizmda aybladi. Uning fikricha, so‘nggi bir hafta ichida Buyuk Britaniya, Fransiya, Kanada va Avstraliya hukumatlari Falastinni davlat sifatida tan olish to‘g‘risida qaror qabul qilgan.
Bu masala xalqaro siyosatda keskin munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Netanyaxuning chiqishi BMT sammitida kuchli bahs-munozaralar va noroziliklar uyg‘otdi.

Речь Нетаньяху в ООН вызвала сильное недовольство
Сегодня, 26 сентября, на Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций в Нью-Йорке выступил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вопреки ожиданиям, его выступление не прошло спокойно и вызвало сильное недовольство. После начала речи многие делегации покинули свои места и вышли из зала.
Также среди оставшихся участников наблюдались случаи освистывания и выкриков в адрес его выступления. Это событие стало одним из необычных и запоминающихся моментов в истории ассамблеи.
Тем не менее, Нетаньяху не прервал свою речь и продолжил излагать свои мысли. Он назвал сектор Газа территорией, покрытой громкоговорителями для обращения к международному сообществу.
Премьер-министр Израиля призвал боевиков ХАМАС сложить оружие и освободить заложников. По словам Нетаньяху, Израиль защищает не только себя, но и крупные регионы, такие как Европа и Америка, от «варваров у ворот».
Кроме того, он обвинил страны, признавшие государственность Палестины, в антисемитизме. По его мнению, за последнюю неделю правительства Великобритании, Франции, Канады и Австралии приняли решение признать Палестину как государство.
Этот вопрос вызывает острые споры в международной политике. Выступление Нетаньяху на саммите ООН вызвало сильные дебаты и протесты.