AQSh Prezidenti Donald Tramp mamlakat sanoatini himoya qilish maqsadida yangi boj stavkalarini joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
1-oktabrdan boshlab brend dorilarga 100 foizlik, yuk mashinalariga 25 foizlik, oshxona jihozlari va yumshoq mebellarga esa 30 dan 50 foizgacha boj solinadi. Ushbu qaror xalqaro bozorlarda beqarorlikka olib keldi.
Osiyo fond bozorlarida farmatsevtika kompaniyalarining aksiyalari sezilarli darajada pasaydi, Yevropa bozorida esa dastlabki pasayishdan so‘ng qisman tiklanish kuzatildi. Dori ishlab chiqaruvchi kompaniyalar agar AQShda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymagan bo‘lsa, katta zarar ko‘rishi mumkin.
Shu bilan birga, Irlandiya mamlakati yangi bojlarni oldindan hisobga olib, AQShga dori eksportini sezilarli darajada oshirdi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yangi boj stavkalari AQSh ichki bozorini qo‘llab-quvvatlashi mumkin, ammo bu transport xarajatlari va iste’mol narxlarining oshishiga sabab bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Shuningdek, bozorlardagi beqarorlik va narxlarning o‘zgarishi iste’molchilarga ham ta’sir qilishi kutilmoqda. Bu yangi boj siyosati iqtisodiyotda o‘zgarishlarga olib kelishi va xalqaro savdo munosabatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.

США ввели новые таможенные тарифы
Президент США Дональд Трамп ввел новые таможенные пошлины с целью защиты промышленности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 1 октября на брендовые лекарства будет введена пошлина в размере 100%, на грузовики — 25%, а на кухонное оборудование и мягкую мебель — от 30 до 50%. Это решение привело к нестабильности на международных рынках.
На азиатских фондовых рынках акции фармацевтических компаний значительно упали, в то время как на европейском рынке после первоначального снижения наблюдалось частичное восстановление. Производители лекарств могут понести большие убытки, если не наладят производство в США.
В то же время Ирландия, учитывая новые пошлины, значительно увеличила экспорт лекарств в США. По мнению экспертов, новые таможенные ставки могут поддержать внутренний рынок США, однако существует вероятность роста транспортных расходов и потребительских цен.
Кроме того, нестабильность на рынках и изменение цен, как ожидается, повлияют и на потребителей. Отмечается, что новая таможенная политика может привести к изменениям в экономике и повлиять на международные торговые отношения.