Kiyev Vengriya tomonidan Ukrainaga qarshi uchuvchisiz uchish qurilmalari razvedka maqsadida ishlatilgan bo‘lishi mumkinligidan shubhalanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 26 sentyabr kuni harbiy idoralar rahbarlari bilan o‘tkazilgan yig‘ilishdan so‘ng ushbu holat haqida ma’lumot berdi. Unga taqdim etilgan hisobotga ko‘ra, mamlakat g‘arbida Ukraina havo hududi buzilgan.
Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, voqea Ukraina va Vengriya chegarasi yaqinida sodir bo‘lgan. O‘sha hududda harakat qilgan dronlar ehtimol Vengriyaga tegishli bo‘lishi mumkin.
Dastlabki harbiy baholarga ko‘ra, ushbu uchuvchisiz qurilmalar Ukraina chegaradosh hududlaridagi sanoat obyektlarini kuzatgan. Shu bilan birga, Zelenskiy mavjud ma’lumotlarni yana bir bor chuqur tekshirish bo‘yicha topshiriq berganini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, shu yil may oyida Ukraina Xavfsizlik xizmati Vengriya harbiy razvedkasining mamlakatdagi josuslik tarmog‘i fosh etilganini ma’lum qilgan edi. Bu voqea Kiyev va Budapesht o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirdi.
Vengriya tomon esa Zelenskiyning ayblovlarini rad etdi va bunday da’volarni asossiz deb hisoblaganini bildirdi. Budapesht fikricha, Kiyevning bu kabi bayonotlari vaziyatni sun’iy ravishda keskinlashtirishga qaratilgan.

Венгерские дроны подозреваются в разведке на границе с Украиной
Киев подозревает, что беспилотные летательные аппараты Венгрии могли использоваться для разведки против Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Украины Владимир Зеленский 26 сентября после совещания с руководителями военных ведомств сообщил об этом инциденте. Согласно представленному ему докладу, в западной части страны было зафиксировано нарушение воздушного пространства Украины.
По словам Зеленского, инцидент произошёл вблизи границы Украины и Венгрии. Дроны, которые находились в том районе, вероятно, принадлежат Венгрии.
По предварительной военной оценке, эти беспилотники наблюдали за промышленными объектами в приграничных районах Украины. При этом Зеленский подчеркнул, что дал указание тщательно проверить имеющуюся информацию.
Напомним, что в мае этого года Служба безопасности Украины сообщила о разоблачении шпионской сети венгерской военной разведки на территории страны. Это событие ещё больше осложнило отношения между Киевом и Будапештом.
Венгерская сторона отвергла обвинения Зеленского и заявила, что считает такие претензии необоснованными. По мнению Будапешта, подобные заявления Киева направлены на искусственное обострение ситуации.