Tehronda Eron va Rossiya yadroviy kelishuv imzoladi
Tehron va Moskva yangi yadroviy elektr stansiyalari bloklarini qurish bo‘yicha shartnoma tuzdi. Qiziqarli jihati shundaki, ushbu hujjat BMTning Eron Islom Respublikasiga nisbatan sanksiyalari qayta tiklanishi mumkin bo‘lgan muddat tugashidan bir kun oldin qabul qilindi.
Bu haqda Eron Atom Energetikasi Tashkiloti ma’lumot berdi. Kelishuv Eronning Iran Hormoz kompaniyasi hamda Rossiyaning «Rosatom» davlat korporatsiyasi tarkibidagi «Rusatom Enerdji Prodjekts» qo‘shma korxonasi o‘rtasida amalga oshirildi.
Xalqaro AFP agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, shartnoma qiymati taxminan 25 milliard dollarni tashkil etadi. Loyiha doirasida har biri 1255 megavatt quvvatga ega bo‘lgan to‘rtta zamonaviy uchinchi avlod energobloklari qurilishi rejalashtirilgan.
Bu orqali stansiyaning umumiy quvvati 5020 megavattga yetadi. Atom bloklari Eron janubidagi Sirik porti hududida, Xormozgan viloyatida, 500 gektar maydonda barpo etiladi.
Eron Atom Energetikasi Tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, obyekt joylashadigan hudud allaqachon tanlangan, muhandislik va ekologik tadqiqotlar to‘liq yakunlangan. Hozirgacha Rossiyaning «Rosatom» korporatsiyasi rasmiy izoh bermagani holda, ushbu kelishuv Eron va Rossiyaning energetika sohasidagi hamkorligini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
Shuningdek, bu xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘lishi mumkin. Ushbu yirik loyiha nafaqat Eronning ichki energiya ehtiyojlarini qondirishga xizmat qiladi, balki mintaqadagi geosiyosiy muvozanatga ham ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.

В Тегеране Иран и Россия подписали ядерное соглашение
В столице Ирана Тегеране было подписано важное соглашение в области атомной энергетики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тегеран и Москва заключили контракт на строительство новых блоков атомных электростанций. Интересным является то, что этот документ был принят за день до истечения срока, когда могут быть восстановлены санкции ООН против Исламской Республики Иран.
Об этом сообщила Организация атомной энергетики Ирана. Соглашение было заключено между иранской компанией Iran Hormoz и совместным предприятием «Rusatom Energy Projects», входящим в государственную корпорацию России «Росатом».
По данным международного агентства AFP, стоимость контракта составляет примерно 25 миллиардов долларов. В рамках проекта планируется строительство четырех современных энергоблоков третьего поколения мощностью по 1255 мегаватт каждый.
Таким образом, общая мощность станции достигнет 5020 мегаватт. Атомные блоки будут построены на территории порта Сирик на юге Ирана, в провинции Хормозган, на площади 500 гектаров.
По информации Организации атомной энергетики Ирана, место расположения объекта уже выбрано, инженерные и экологические исследования полностью завершены. Пока корпорация «Росатом» из России не дала официальных комментариев, ожидается, что это соглашение выведет сотрудничество Ирана и России в энергетической сфере на новый уровень.
Кроме того, это может вызвать широкие обсуждения на международной арене. Этот крупный проект будет служить не только удовлетворению внутренних энергетических потребностей Ирана, но и может повлиять на геополитический баланс в регионе.
Такое сотрудничество в области атомной энергетики поможет укрепить энергетическую безопасность региона.