Daniyada Karup havo bazasi va boshqa harbiy obyektlar ustida dronlar uchishi aniqlanib, bazaning havo maydoni qisqa muddatga tijorat reyslari uchun yopildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, Germaniya, Norvegiya va Litva hududlarida ham dronlar kuzatildi. Daniya rasmiylari bu hodisani “gibrid hujum” deb atadi, ammo Moskvaning ishtiroki haqida hozircha aniq dalil yo‘q.
Hodisa bir necha soat davom etdi, ammo politsiya dronlarning kelib chiqish manbasi haqida ma’lumot bermadi. Karup havo bazasida barcha Daniya Qurolli Kuchlarining vertolyotlari va havo nazorati bo‘limlari joylashgan bo‘lib, bazada taxminan 3,500 nafar xodim ishlaydi.
Shu kunlarda Daniya aeroportlarida ham dronlar sababli havo harakati vaqtincha to‘xtatilgan edi. Germaniya, Norvegiya va Litva rasmiylari hududlarida dronlar kuzatilgani bo‘yicha tergov ishlarini olib bormoqda.
Daniya mudofaa vaziri ushbu hujumni “professional ishchi tomonidan amalga oshirilgan” gibrid hujum deb baholadi. Hodisa xavfsizlik sohasida yangi tahdidlar yuzaga kelayotganini ko‘rsatmoqda va davlatlar bunday holatlarni oldini olish uchun choralar ko‘rishni davom ettirmoqda.

В Дании на базе Каруп зафиксированы полеты дронов
В Дании зафиксированы полеты дронов над авиабазой Каруп и другими военными объектами, в связи с чем воздушное пространство базы было временно закрыто для коммерческих рейсов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также дроны были замечены на территориях Германии, Норвегии и Литвы. Датские официальные лица назвали этот инцидент «гибридной атакой», однако пока нет точных доказательств участия Москвы.
Инцидент продолжался несколько часов, однако полиция не предоставила информацию о происхождении дронов. На авиабазе Каруп расположены все вертолеты и подразделения воздушного контроля Вооруженных сил Дании, на базе работает около 3 500 сотрудников.
В эти дни в аэропортах Дании также временно приостанавливали воздушное движение из-за дронов. Официальные лица Германии, Норвегии и Литвы проводят расследование по фактам наблюдения дронов на их территориях.
Министр обороны Дании оценил эту атаку как «гибридную атаку, осуществленную профессиональным исполнителем». Инцидент демонстрирует появление новых угроз в сфере безопасности, и государства продолжают принимать меры для предотвращения подобных ситуаций.
Полеты дронов вблизи военных объектов создают серьезные проблемы для обеспечения безопасности. Поэтому государства уделяют особое внимание строгому контролю воздушного движения на своих территориях.