Hindiston Agni-Prime raketasini temir yo‘ldan uchirdi
Hindiston mudofaa vaziri Rajnatx Singxning ma’lum qilishicha, mamlakat birinchi bor Agni-Prime o‘rta masofaga mo‘ljallangan ballistik raketasini mobil temir yo‘l platformasidan muvaffaqiyatli tarzda uchirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sinov Hindistonning strategik to‘xtatib turish salohiyatining yanada oshayotganini ko‘rsatdi. Shuningdek, mamlakat endi mobil temir yo‘l qurilmalaridan raketa uchirish imkoniga ega bo‘lgan davlatlar qatoriga kirdi.
Agni-Prime ballistik raketasi yangi avlod raketa tizimlari doirasida ishlab chiqilgan bo‘lib, 2000 kilometrgacha bo‘lgan masofadagi nishonlarni aniq yo‘q qilish qobiliyatiga ega. Mutaxassislar fikricha, bu sinov Hindiston mudofaa strategiyasida muhim bosqich hisoblanadi va mamlakatning harbiy salohiyatini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Mobil temir yo‘l platformasidan foydalanish raketa uchirishda harakatlanish va yashirinlik imkoniyatlarini oshiradi, bu esa dushman uchun tahdidni kamaytiradi. Shu bilan birga, bunday texnologiya Hindistonning harbiy infratuzilmasini zamonaviylashtirishga katta hissa qo‘shadi.
Ushbu muvaffaqiyat mamlakat mudofaa sohasidagi ilmiy-texnikaviy salohiyatining rivojlanishini ham tasdiqlaydi. Agni-Prime raketasi mamlakat mudofaa tizimining yangi bosqichga ko‘tarilishini ko‘rsatadi va hududiy xavfsizlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi.

Индия запустила ракету Агни-Прайм с железнодорожного транспорта
По сообщению министра обороны Индии Раджната Сингха, страна впервые успешно запустила баллистическую ракету средней дальности Agni-Prime с мобильной железнодорожной платформы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это испытание продемонстрировало дальнейшее усиление стратегического сдерживающего потенциала Индии. Кроме того, страна вошла в число государств, способных запускать ракеты с мобильных железнодорожных установок.
Баллистическая ракета Agni-Prime разработана в рамках систем ракет нового поколения и способна точно поражать цели на расстоянии до 2000 километров. По мнению специалистов, это испытание является важным этапом в оборонной стратегии Индии и способствует дальнейшему укреплению военного потенциала страны.
Использование мобильной железнодорожной платформы увеличивает возможности маневрирования и скрытности при запуске ракеты, что снижает угрозу для противника. В то же время такая технология вносит значительный вклад в модернизацию военной инфраструктуры Индии.
Этот успех также подтверждает развитие научно-технического потенциала страны в области обороны. Ракета Agni-Prime демонстрирует переход оборонной системы страны на новый уровень и играет важную роль в укреплении региональной безопасности.