Falastin iqtisodiy barqarorligi uchun xalqaro koalitsiya tuzildi
Fransiya va bir qator ittifoqchi davlatlar Falastin muxtoriyatining iqtisodiy barqarorligini ta’minlash maqsadida favqulodda xalqaro koalitsiya tuzildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus milliy ma’muriyatga hududlarni samarali boshqarish, aholiga zarur xizmatlarni ko‘rsatish hamda xavfsizlikni ta’minlash imkonini berish uchun joriy etildi, deb ma’lum qildi Fransiya Tashqi ishlar vazirligi. Yangi koalitsiyaga Belgiya, Daniya, Fransiya, Islandiya, Irlandiya, Yaponiya, Norvegiya, Saudiya Arabistoni, Sloveniya, Ispaniya, Shveysariya va Buyuk Britaniya kabi davlatlar qo‘shildi.
Ularning fikricha, ushbu tashkilot Falastin milliy ma’muriyati duch kelayotgan misli ko‘rilmagan moliyaviy inqirozga javob bo‘lib xizmat qiladi. Koalitsiya vakillari qisqa muddatli yordam bilan cheklanib qolish mumkin emasligini, balki xalqaro moliya institutlari ishtirokida shaffof va hisobdor mexanizmlarga asoslangan tizimli hamkorlik zarurligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, davlatlar tashqi ishlar vazirlari Isroil hukumatidan Falastin milliy ma’muriyatining faoliyatiga to‘sqinlik qiladigan, uni zaiflashtiradigan yoki mutlaqo qulashiga olib kelishi mumkin bo‘lgan har qanday harakatlarni to‘xtatishni qat’iy talab qildi. Ularning fikricha, Falastinning iqtisodiy barqarorligini ta’minlash nafaqat falastinliklar uchun, balki isroilliklar hamda butun mintaqadagi tinchlik va xavfsizlik uchun muhim ahamiyatga ega.
Hozirgi vaqtda koalitsiyaga a’zo davlatlar Falastinga taqdim etiladigan moliyaviy yordam miqdori haqida ma’lumot bermadi. Ekspertlar esa ushbu tashabbusni Falastin ma’muriyatining moliyaviy tizimini mustahkamlash va mintaqada barqarorlikni ta’minlash yo‘lida muhim qadam deb baholamoqda.

Для экономической стабильности Палестины создана международная коалиция
Франция и ряд союзных государств создали чрезвычайную международную коалицию с целью обеспечения экономической стабильности Палестинской автономии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была введена для того, чтобы национальная администрация могла эффективно управлять территориями, предоставлять населению необходимые услуги и обеспечивать безопасность, сообщили во французском Министерстве иностранных дел. В новую коалицию вошли такие страны, как Бельгия, Дания, Франция, Исландия, Ирландия, Япония, Норвегия, Саудовская Аравия, Словения, Испания, Швейцария и Великобритания.
По их мнению, эта организация служит ответом на беспрецедентный финансовый кризис, с которым сталкивается Палестинская национальная администрация. Представители коалиции подчеркнули, что нельзя ограничиваться краткосрочной помощью, а необходима системная кооперация, основанная на прозрачных и подотчетных механизмах с участием международных финансовых институтов.
Вместе с тем, министры иностранных дел государств настоятельно потребовали от правительства Израиля прекратить любые действия, препятствующие деятельности Палестинской национальной администрации, ослабляющие её или способные привести к её полному краху. По их мнению, обеспечение экономической стабильности Палестины имеет важное значение не только для палестинцев, но и для израильтян, а также для мира и безопасности во всём регионе.
В настоящее время государства-члены коалиции не предоставили информацию о размере финансовой помощи, которая будет оказана Палестине. Эксперты же оценивают эту инициативу как важный шаг на пути укрепления финансовой системы палестинской администрации и обеспечения стабильности в регионе.