Erdo‘g‘an: Turkiya tinchlik yo‘lida qat’iy turadi
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Bosfor diplomatik forumida global siyosiy jarayonlar haqida muhim fikrlarni bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, ayrim kuchlar Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni kuchaytirishga intilmoqda, biroq Turkiya har doim tinchlikni saqlash yo‘lida harakat qilmoqda. Erdo‘g‘an aytganidek, Turkiya hech qachon begonalashish yo‘lini tanlamagan va og‘ir vaziyatlarda ham insonparvarlik pozitsiyasini yo‘qotmagan.
Masalan, ko‘plab davlatlar Suriyadan kelgan qochqinlardan yuz o‘girganda, Turkiya ularga yordam qo‘lini cho‘zgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya va Ukraina mojarosida ham Turkiya adolatli tinchlik yo‘lida faol ish olib bormoqda.
Urushdan foyda ko‘radigan kuchlar mavjud bo‘lsa-da, Turkiya ularning harakatlariga qarshi turib, tinchlikka erishishga intilmoqda. Hozirda bu sa’y-harakatlar Falastin va G‘azo mintaqasida ham davom etmoqda.
Shu bilan birga, Erdo‘g‘an “urush baronlari” deb atagan kuchlarning aniq kimlar ekanini ochiqlamadi. 2024-yilda u G‘arbdagi ayrim siyosiy doiralar harakatlari jahon urushi xavfini oshirayotganini aytgan, bu doiralarning qurol savdosidan katta foyda ko‘rishni maqsad qilganini ta’kidlagan edi.
Unga ko‘ra, G‘arb eng asosiy qurol bozori hisoblanadi. 2025-yilning 23-sentyabrida esa Erdo‘g‘an Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi tinchlik muzokaralarini qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor bildirdi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, “urushda g‘olib yo‘q, adolatli dunyoda mag‘lub ham yo‘q” shiori asosida ish olib boriladi. Kelajakda ham otishmalarni to‘xtatish va tinchlik o‘rnatish uchun barcha imkoniyatlar safarbar etiladi.
Turkiya rahbari global tinchlik va barqarorlikni ta’minlash yo‘lida o‘z mas’uliyatini chuqur anglashini qayd etdi.

Эрдоган: Турция твердо стоит на пути мира
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на дипломатическом форуме Босфор высказал важные мысли о глобальных политических процессах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, некоторые силы стремятся усилить конфликт между Россией и Украиной, однако Турция всегда действует на пути сохранения мира. Как отметил Эрдоган, Турция никогда не выбирала путь отчуждения и даже в трудных ситуациях не теряла гуманитарную позицию.
Например, когда многие страны отвернулись от беженцев из Сирии, Турция протянула им руку помощи. По его словам, в конфликте между Россией и Украиной Турция также активно работает на справедливом пути мира.
Хотя существуют силы, которые извлекают выгоду из войны, Турция противостоит их действиям и стремится достичь мира. В настоящее время эти усилия продолжаются и в Палестине и в секторе Газа.
При этом Эрдоган не раскрыл, кто именно являются силами, которых он назвал «военными баронами». В 2024 году он заявил, что действия некоторых политических кругов на Западе увеличивают риск мировой войны, а эти круги преследуют цель получить большую прибыль от торговли оружием.
По его мнению, Запад является главным рынком оружия. 23 сентября 2025 года Эрдоган вновь подтвердил поддержку мирных переговоров между Россией и Украиной.
По словам президента, работа ведется под девизом «в войне нет победителей, в справедливом мире нет и проигравших». В будущем будут мобилизованы все возможности для прекращения огня и установления мира.
Глава Турции отметил глубокое осознание своей ответственности на пути обеспечения глобального мира и стабильности.