Rossiya xorijiy agentlar ro‘yxatini yangiladi
Rossiya Adliya vazirligi 26 sentyabr kuni xorijiy agentlar ro‘yxatini yangiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ro‘yxatda kinotanqidchi Zinaida Pronchenko ham mavjud. Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, Pronchenko xorijiy agentlar uchun materiallar tayyorlash va tarqatishda qatnashgan, Rossiya hukumatining qarorlari va siyosatlari haqida ishonchsiz ma’lumotlar tarqatgan hamda Ukrainadagi maxsus harbiy operatsiyaga qarshi chiqishi aniqlangan.
Shuningdek, u hozirda Rossiyadan tashqarida istiqomat qilmoqda. Yangilangan ro‘yxatga media-menejer Demyan Kudryavsev, jurnalist Andrey Kalitin, Pussy Riot guruhining advokati Dmitriy Zaxvatov va mustaqil adabiy mukofot «DAR» ham kiritildi.
Adliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu shaxslar xorijiy agentlar yoki Rossiyada nomaqbul deb topilgan tashkilotlar bilan bog‘liq materiallarni yaratish va tarqatishda faol ishtirok etgan. Ular Rossiya davlat organlari tomonidan qabul qilingan qarorlar va siyosatga oid asossiz ma’lumotlarni tarqatgan.
Bundan tashqari, Dmitriy Zaxvatov Ukraina harbiylari uchun mablag‘ yig‘ish loyihasiga rahbarlik qilayotgani ham ma’lum qilindi. Ushbu yangilanishlar xorijiy agentlar ro‘yxatini yanada kengaytirish va nazoratni kuchaytirishga qaratilgan.

Россия обновила список иностранных агентов
Министерство юстиции России 26 сентября обновило список иностранных агентов. Об этом сообщил Zamin.uz.
В обновлённом списке присутствует кинокритик Зинаида Пронченко. По данным министерства, Пронченко участвовала в подготовке и распространении материалов для иностранных агентов, распространяла недостоверную информацию о решениях и политике российского правительства, а также выступала против специальной военной операции на Украине.
Кроме того, она в настоящее время проживает за пределами России. В обновлённый список также включены медиаменеджер Демьян Кудрявцев, журналист Андрей Калитин, адвокат группы Pussy Riot Дмитрий Захватов и независимая литературная премия «DAR».
По данным Министерства юстиции, эти лица активно участвовали в создании и распространении материалов, связанных с иностранными агентами или организациями, признанными нежелательными в России. Они распространяли необоснованную информацию о решениях и политике государственных органов России.
Кроме того, стало известно, что Дмитрий Захватов руководит проектом по сбору средств для украинских военных. Эти обновления направлены на дальнейшее расширение списка иностранных агентов и усиление контроля.