Braziliya terma jamoasi va “Real Madrid” klubi futbolchisi Vinisius Junior sudda o‘z huquqini himoya qilib, o‘z brendini saqlab qoldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2018-yilda La-Korunyada yashovchi tadbirkor futbolchining ismi bilan bog‘liq brendni o‘z nomiga ro‘yxatdan o‘tkazgan. Biroq Vinisius Junior 2017-yilda “Vinicius Jr” savdo markasini rasmiylashtirgan edi.
Shu sababli futbolchi o‘z huquqini tiklash maqsadida sudga murojaat qildi. Sud jarayonida tadbirkor Vinisiusning o‘sha paytda keng tanilmaganini va brend futbolchiga aloqasi yo‘qligini iddao qildi.
Ammo sud bu da’voni asossiz deb topdi. Bundan tashqari, 2023-yilda ham tadbirkor futbolchi bilan sudlashishga harakat qilgan, lekin sud uning arizalarini qanoatlantirmagan.
Natijada, La-Korunya va Provinsial sudlari Vinisius Juniorning da’vosini qondirdi va tadbirkorning brendni o‘z nomiga ro‘yxatdan o‘tkazishi bekor qilindi. Shuningdek, sud unga xarajatlarni to‘lash majburiyatini yukladi.
Shu tariqa, Vinisius Junior nafaqat maydonda, balki huquqiy sohada ham muhim g‘alabaga erishdi. Uning ismi va brendi endi rasmiy ravishda shaxsiy huquq sifatida himoyalanadi.
Bu qaror zamonaviy futbol uchun katta ahamiyatga ega, chunki maydondagi natijalar bilan birga shaxsiy brend ham katta qiymatga ega. Vinisiusning so‘nggi yillardagi muvaffaqiyatlari va xalqaro e’tirofi uning brendini yanada qimmatli qildi.

Винисиус Жуниор защитил свой бренд в суде
Футболист сборной Бразилии и клуба «Реал Мадрид» Винисиус Жуниор защитил свои права в суде и сохранил свой бренд. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, в 2018 году предприниматель, проживающий в Ла-Корунье, зарегистрировал бренд, связанный с именем футболиста, на своё имя. Однако Винисиус Жуниор официально зарегистрировал торговую марку «Vinicius Jr» в 2017 году.
Поэтому футболист обратился в суд с целью восстановления своих прав. В ходе судебного процесса предприниматель утверждал, что на тот момент Винисиус был малоизвестен и бренд не имеет отношения к футболисту.
Однако суд признал это заявление необоснованным. Кроме того, в 2023 году предприниматель также пытался судиться с футболистом, но суд отклонил его иски.
В результате суды Ла-Коруньи и провинциальный суд удовлетворили иск Винисиуса Жуниора и отменили регистрацию бренда предпринимателя на его имя. Также суд обязал его оплатить судебные издержки.
Таким образом, Винисиус Жуниор добился важной победы не только на поле, но и в правовой сфере. Его имя и бренд теперь официально защищены как личное право.
Это решение имеет большое значение для современного футбола, поскольку наряду с результатами на поле личный бренд также имеет большую ценность. Последние успехи Винисиуса и международное признание сделали его бренд ещё более ценным.