Filippinda kuchli musson yomg‘irlari va to‘fonlar natijasida halok bo‘lganlar soni 26 nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatning Tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish milliy kengashi ma’lumotlariga ko‘ra, tabiiy ofat oqibatida 2,8 millionga yaqin kishi zarar ko‘rdi. Rasmiy manbalardan olingan ma’lumotlarga ko‘ra, hodisa davomida 33 kishi jarohatlangan, 14 nafar fuqaro esa bedarak yo‘qolganlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Shuningdek, 8 ming 900 dan ortiq xonadonga jiddiy zarar yetganligi ma’lum qilindi. Ofatga sababchi bo‘lgan “Ragasa” tayfuni 16 sentyabr kuni Tinch okeanida tropik bo‘ron sifatida shakllangan va keyinchalik shimoli-sharqiy qirg‘oqqa yetib kelganda super tayfunga aylangan.
Shamol tezligi soatiga 260 kilometrgacha yetgan. Bu holat yuzasidan Filippin, Tayvan va Gonkong hukumatlari aholini ogohlantirish va favqulodda vaziyatlarga tayyor turish choralarini ko‘rdi.
Tabiiy ofatlarning oldini olish va zararlarini kamaytirish uchun tegishli idoralar doimiy ravishda tayyorgarlik ishlarini olib bormoqda. Ushbu voqea mintaqadagi tabiiy ofatlar xavfini yanada oshirayotgani bois, aholining xavfsizligini ta’minlash uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Shuningdek, jabrlanganlarga yordam berish va zararlarni bartaraf etish bo‘yicha xalqaro hamkorlik kuchaytirilmoqda.

Количество жертв тайфуна на Филиппинах достигло 26
Число погибших в результате сильных муссонных дождей и тайфунов на Филиппинах достигло 26 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального совета по снижению риска стихийных бедствий страны, от природного бедствия пострадало около 2,8 миллиона человек. Согласно официальным источникам, в ходе происшествия 33 человека получили ранения, а 14 граждан числятся пропавшими без вести.
Также сообщается, что более 8 900 домов получили серьезные повреждения. Тайфун «Рагаса», ставший причиной бедствия, сформировался 16 сентября в Тихом океане как тропический шторм и позже, достигнув северо-восточного побережья, превратился в супертайфун.
Скорость ветра достигала 260 километров в час. В связи с этим правительства Филиппин, Тайваня и Гонконга приняли меры по предупреждению населения и подготовке к чрезвычайным ситуациям.
Для предотвращения стихийных бедствий и снижения их последствий соответствующие органы постоянно проводят подготовительные работы. Поскольку это событие увеличивает риск природных катастроф в регионе, принимаются дополнительные меры для обеспечения безопасности населения.
Кроме того, усиливается международное сотрудничество по оказанию помощи пострадавшим и устранению ущерба.