Bu haqda mahalliy va xalqaro ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Ayblovlar 2011-yilda Suriyaning Dar’a viloyatida boshlangan va keyinchalik butun mamlakatni qamrab olgan qonli to‘qnashuvlar bilan bog‘liqdir.
O‘sha yilning bahorida yuzaga kelgan tinch namoyishlarni kuch bilan bostirish natijasida yuzlab tinch aholi halok bo‘lgan, bu esa Suriyada o‘n yillik qattiq urushlarga sabab bo‘lgan. Suriya davlat axborot agentligining ma’lumotiga ko‘ra, qurbonlarning oilalari va yaqinlari sudga rasmiy da’vo bilan murojaat qilgan.
Bashar Asad qasddan odam o‘ldirish, aholini qiynoqqa solish va noqonuniy ravishda erkinlikdan mahrum qilishda ayblanmoqda. Suriya Oliy sudi hibsga olish orderi Interpol orqali uni xalqaro qidiruvga berish imkonini ham yaratishini ma’lum qildi.
Bu qaror uning ustidan ish yuritish jarayonining yangi va jiddiy bosqichga o‘tganidan dalolat beradi. 2011-yilda Dar’adagi namoyishlar dastlab tinch talablar bilan o‘tkazilgan bo‘lsa-da, armiyaning kuch bilan aralashuvi va o‘t ochilishi natijasida ko‘plab odamlar halok bo‘lgan.
Bu voqealar keyinchalik Suriyada keng ko‘lamli fuqarolik urushining boshlanishiga sabab bo‘lgan. Bashar Asad 2000-yildan 2024-yilgacha Suriyani boshqargan, ammo o‘tgan yil dekabr oyida isyonchilar hokimiyatga kelgach, Rossiyaga qochib ketgan.
U va oilasi Moskvadan siyosiy boshpana olgan. Fransiya sudlari ham Bashar Asadga nisbatan bir necha bor qarorlar chiqargan.
Xususan, 2013-yilda kimyoviy qurol ishlatish bilan bog‘liq ish doirasida hibsga olish orderi berilgan, ammo Asadning prezident sifatidagi daxlsizligi sabab qaror bekor qilingan edi. Faqat 2025-yil yanvar oyida, u hokimiyatdan chetlatilgach, Fransiyada ham insoniyatga qarshi jinoyatlar bo‘yicha hibsga olish orderi chiqarildi.
Shuningdek, xalqaro huquqni himoya qiluvchi tashkilotlar Asad rejimiga qarshi yillar davomida jiddiy ayblovlarni ilgari surgan. “Sednaya” qamoqxonasida 2011–2018-yillarda qiynoqlar, tibbiy yordamdan mahrum qilish va ochlik sababli 30 mingdan ortiq mahbus halok bo‘lgani qayd etilgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy ham ushbu yangilikka munosabat bildirib, Asadning Moskvada yashirinib yurgani va turli jinoiy tuzilmalar bilan aloqada ekanini ta’kidladi. Zelenskiy bunday vaziyatni “jazosizlik poytaxtida dunyoning eng yirik jinoyatchilari panoh topayotgani” deb atadi.
Shu tariqa, Suriyani chorak asrdan ortiq boshqargan Bashar Asad tarixiy javobgarlik bosqichiga yaqinlashmoqda. Unga qo‘yilayotgan ayblovlar inson huquqlari va xalqaro adolat uchun muhim sinov bo‘lib qolishi kutilmoqda.

В отношении Башара Асада выдан международный ордер на арест
Суд в столице Сирии Дамаске в сентябре этого года официально выдал ордер на арест бывшего президента страны Башара Асада. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили местные и международные СМИ. Обвинения связаны с кровавыми столкновениями, начавшимися в 2011 году в провинции Даръа и впоследствии охватившими всю страну.
В результате силового подавления мирных демонстраций, произошедших весной того же года, погибло сотни мирных жителей, что стало причиной многолетней жестокой войны в Сирии. По данным сирийского государственного информационного агентства, семьи и близкие жертв подали официальные иски в суд.
Башар Асад обвиняется в умышленных убийствах, пытках населения и незаконном лишении свободы. Верховный суд Сирии сообщил, что ордер на арест позволит через Интерпол объявить его в международный розыск.
Это решение свидетельствует о переходе процесса против него на новый и серьёзный этап. Хотя демонстрации в Даръа в 2011 году изначально носили мирный характер, вмешательство армии с применением силы и стрельба привели к многочисленным жертвам.
Эти события впоследствии стали причиной начала масштабной гражданской войны в Сирии. Башар Асад управлял Сирией с 2000 по 2024 год, но в декабре прошлого года, после прихода к власти повстанцев, бежал в Россию.
Он и его семья получили политическое убежище в Москве. Французские суды также несколько раз выносили решения в отношении Башара Асада.
В частности, в 2013 году в рамках дела о применении химического оружия был выдан ордер на арест, однако из-за неприкосновенности Асада как президента решение было отменено. Только в январе 2025 года, после его отстранения от власти, во Франции был выдан ордер на арест по обвинениям в преступлениях против человечности.
Кроме того, международные правозащитные организации на протяжении многих лет выдвигали серьёзные обвинения против режима Асада. Сообщается, что в тюрьме «Седная» с 2011 по 2018 годы более 30 тысяч заключённых погибли от пыток, отказа в медицинской помощи и голода.
Президент Украины Владимир Зеленский также прокомментировал эту новость, подчеркнув, что Асад скрывается в Москве и поддерживает связи с различными преступными структурами. Зеленский назвал такую ситуацию «столицей безнаказанности, где укрываются крупнейшие преступники мира».
Таким образом, Башар Асад, правивший Сирией более четверти века, приближается к исторической стадии ответственности. Обвинения против него ожидаются как важное испытание для прав человека и международного правосудия.