Euro Puls portalining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu samolyot shamol energetikasi sohasida foydalanish uchun maxsus ishlab chiqilmoqda va Radia WindRunner deb nomlanadi. Loyihaning asosiy maqsadi yangi avlod shamol turbinalari uchun mo‘ljallangan ulkan parraklarni tashishdir.
Ushbu parraklarning uzunligi 104 metrga yetadi, bu esa odatiy shamol generatorlari parraklaridan taxminan 30 metrga uzunroqdir. Mutaxassislarning fikricha, yangi turbinalar shamol energiyasini ancha samarali ishlatadi.
Ular quyosh elektr stansiyalari va atom energiyasiga nisbatan kamroq xarajat evaziga ko‘proq elektr energiyasi ishlab chiqarishga imkon beradi. Biroq, bunday katta o‘lchamdagi parraklarni manzilga yetkazish katta muammo hisoblanadi.
Parraklar konstruksiyasi yig‘ilib-terilishi mumkin emas, yuk mashinalari esa yo‘l burilishlari va tor tunnellar sababli ulkan yuklarni tashiy olmaydi. Samolyot va vertolyotlar ham bu o‘lchamdagi yuklarga mos kelmaydi, dirijabllar esa og‘ir yuklarni ko‘tara olmaydi.
Shu sababli, hozirgi vaqtda yagona amaliy yechim sifatida mutlaqo yangi, ulkan samolyot qurish rejalashtirilmoqda. Uning balandligi olti qavatli uyga teng, ya’ni 24 metrni tashkil etadi, uzunligi esa 108 metrga yetadi.

В Италии началось строительство крупнейшего в мире самолёта
В Италии впервые в истории началось строительство крупнейшего в мире самолёта. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным портала Euro Puls, этот самолёт специально разрабатывается для использования в области ветроэнергетики и называется Radia WindRunner. Основная цель проекта — транспортировка огромных лопастей нового поколения ветровых турбин.
Длина этих лопастей достигает 104 метров, что примерно на 30 метров длиннее обычных лопастей ветровых генераторов. По мнению специалистов, новые турбины будут значительно эффективнее использовать энергию ветра.
Они позволяют производить больше электроэнергии при меньших затратах по сравнению с солнечными электростанциями и атомной энергетикой. Однако доставка лопастей таких больших размеров является серьёзной проблемой.
Конструкция лопастей не может быть разобрана и собрана заново, грузовики не могут перевозить такие огромные грузы из-за поворотов на дорогах и узких тоннелей. Самолёты и вертолёты также не подходят для перевозки грузов таких размеров, а дирижабли не способны нести тяжёлые грузы.
Поэтому в настоящее время планируется строительство совершенно нового, огромного самолёта как единственного практического решения. Его высота будет равна высоте шестиэтажного дома, то есть 24 метра, а длина достигнет 108 метров.
Ожидается, что общая длина крыльев составит 80 метров. Специалисты подчёркивают, что этот проект не только решит транспортную проблему в ветроэнергетике, но и откроет новую эру в истории авиации.