Rossiyada mehnat migrantlariga pensiya to‘lovi bekor bo‘lishi mumkin
Rossiyada mehnat migrantlari uchun pensiya to‘lovlari masalasi qayta ko‘tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
LDPR partiyasi yetakchisi Leonid Slutskiy mehnat migrantlariga pensiya to‘lash tartibini bekor qilish taklifini ilgari surdi. Uning fikricha, davlat byudjeti har bir so‘mga hisob bilan yondashishi kerak, chunki ijtimoiy va demografik dasturlar uchun katta mablag‘ talab qilinadi.
Slutskiy ma’lum qilishicha, o‘tgan yilda migratsiyaning sof o‘sishi 600 ming kishiga yetib, bu so‘nggi 30 yil ichidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. U shuningdek, pensiya olish faqat rasmiy ro‘yxatda turish bilan bog‘liq emasligini, balki davlat hayotida faol ishtirok etish natijasi ekanligini ta’kidladi.
Ushbu taklif Rossiyada mehnat migratsiyasi va ijtimoiy himoya tizimining dolzarb muammolaridan biri sifatida ko‘rilmoqda. Davlat tomonidan qo‘yilayotgan cheklovlar va yangi tartiblar mehnat migrantlarining huquqlari va ijtimoiy himoyasiga qanday ta’sir ko‘rsatishi yaqin kunlarda aniq bo‘ladi.

В России может быть отменена выплата пенсий трудовым мигрантам
Лидер партии ЛДПР Леонид Слуцкий предложил отменить порядок выплаты пенсий трудовым мигрантам. По его мнению, государственный бюджет должен подходить к каждой копейке с расчетом, поскольку на социальные и демографические программы требуются большие средства.
Слуцкий сообщил, что в прошлом году чистый прирост миграции достиг 600 тысяч человек, что является самым высоким показателем за последние 30 лет. Он также подчеркнул, что получение пенсии связано не только с официальной регистрацией, но и является результатом активного участия в жизни государства.
Это предложение рассматривается как одна из актуальных проблем трудовой миграции и системы социальной защиты в России. В ближайшие дни станет ясно, как ограничения и новые правила, вводимые государством, повлияют на права и социальную защиту трудовых мигрантов.